Līdzīgi teorētiskā līmenī par šo runā arī Latvijas Pastā, kur šo saredz kā vienu no iespējām. Bet vistuvāk startēšanai biržā ar saviem uzņēmumiem varētu būt Rīga. Tai papildu nauda investīcijām esot vajadzīga arī, lai izpildītu mērķi – iet ārpus galvaspilsētas un strādāt plašākā tirgū.
Gatavošanās šādai iespējai notikusi un attiecīga lēmuma gadījumā to varot izdarīt salīdzinoši ātri. Tas esot mēnešu, nevis gadu jautājums.
"Šobrīd "Rīgas Ūdens" strādā pie savas investīciju programmas finansēšanas un ir paredzējusi 2025. gadā emitēt obligācijas, lai finansētu savu ūdensvadu un kanalizācijas tīklu attīstību. Tāpat mums ir bijušas diskusijas ar "Rīgas namu pārvaldnieku", teorētiski ir izskanējis arī "Rīgas Siltuma" vārds.
Bet jebkurā gadījumā, lai izietu tālāk biržā, tam ir nepieciešams īpašnieka lēmums, kas mūsu gadījumā ir Rīgas domes 60 deputāti," saka Rīgas domes izpilddirektors Jānis Lange. Taču ja vispār, tad šis lēmums varētu būs sagaidāms tikai nākamajā sasaukumā pēc vasarā plānotajām pašvaldību vēlēšanām.
Tikmēr arī ar pašvaldību uzņēmumiem kaimiņvalstis jau ir priekšā. Piemēram, Igaunijā ūdens apgādātājs "Tallinna Vesi" biržā ar sākotnējo publisko piedāvājumu startēja pirms 20 gadiem, pašvaldības pārziņā saglabājot 55% uzņēmuma.
Ārvalstu investoru padomē (FICIL), kas jau sen mudinājusi valsti aktīvāk rīkoties, secina, ka Latvija iepaliek kaimiņiem, bet vismaz tagad virzība tomēr notiek. FICIL valdes loceklis un Investīciju aizsardzības darba grupas vadītājs Māris Vainovskis spriež, ka kavēšanās varētu būt saistīta ar zināmām bailēm no šāda soļa.
"Ir tā stigma par to privatizāciju, vai ne. Bet uzņēmuma virzīšana biržā – tā nav tā vecmodīgā privatizācija! Viņa būtiski atšķiras vairākos momentos.
Es varu uzskaitīt trīs. Pirmkārt, tie uzņēmumi tiek pārdoti privātajiem investoriem par reālu cenu – tā ir tirgus noteikta cena. Otrkārt, nav nekāds atliktais maksājums, ka samaksās 10 gados vai 15 gados ar uzņēmuma paša naudu – ir jāiegulda uzreiz. Un tad nāk tomēr labāka pārvaldība, kas ir caur informācijas atklāšanu," saka Vainovskis.
Sasniegt noteiktus rezultātus valsts bija apņēmusies līdz 2027. gadam un pirmais ziņojums par progresu Finanšu ministrijai jāsagatavo līdz šī gada aprīlim.
Video: Raidījuma "de facto" sižets