Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

VID sāk kriminālprocesu pret divām personām par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielos apmēros (2)

Nauda. Ilustratīvs attēls.
Nauda. Ilustratīvs attēls. Foto: Viktor Kintop/Shutterstock

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) Nodokļu un muitas policijas pārvalde 2024.gada decembrī Nodokļu un muitas lietu prokuratūrai kriminālvajāšanas sākšanai nosūtīja kriminālprocesu pret divām personām par izvairīšanos no nodokļu nomaksas un par noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizēšanu lielos apmēros, aģentūru LETA informēja VID.

Pirmstiesas izmeklēšanas sākuma stadijā 2022.gada aprīlī sāktajā kriminālprocesā VID Nodokļu un muitas policijas darbinieki veica procesuālās darbības Rīgā, Ikšķilē un Ogrē, kā arī Jelgavas novadā, Cēsu novadā un Smiltenes novadā, tajā skaitā 18 kratīšanas ar uzņēmuma saimniecisko darbību saistītos objektos un kriminālprocesā iesaistīto personu dzīves vietās, birojos un automobiļos.

Kratīšanu laikā tika atrasti un izņemti kriminālprocesam nozīmīgi pierādījumi - skaidra nauda, zīmogi, internetbankas kodu kalkulatori, datori, mobilie telefoni un grāmatvedības dokumenti, kā arī narkotiskās vielas.

Turpmākās pirmstiesas izmeklēšanas laikā, veicot virkni izmeklēšanas darbību, noskaidrots, ka Latvijā reģistrēts uzņēmums, kurš darbojās kravu pārvadājumu jomā, laika periodā no 2019.gada aprīļa līdz 2022.gada martam savos grāmatvedības dokumentos uzrādīja un pievienotās vērtības nodokļa (PVN) deklarācijās iekļāva faktiski nenotikušus darījumus, tādejādi maldinot VID par tiesisku darījumu esamību ar mērķi iegūt tiesības samazināt valsts budžetā maksājamo PVN apmēru.

Tā rezultātā nenomaksātā PVN veidā tika nodarīti zaudējumi valsts budžetam 67 630,44 eiro apmērā.

Minēto noziedzīgo nodarījumu rezultātā uzņēmuma amatpersona savā rīcībā ieguva naudas līdzekļus lielā apmērā, kurus viņam bija pienākums iemaksāt valsts budžetā kā uzņēmuma PVN.

Tomēr noziedzīgā veidā iegūtie naudas līdzekļi tika pārskaitīti uz fiktīvu uzņēmumu bankas kontiem, kuri bija noziedzīgā nodarījuma atbalstītāja kontrolē. Pēc tam atbalstītājs organizēja šo naudas līdzekļu izņemšanu skaidrā naudā bankomātā, lai tos atdotu uzņēmuma īpašniekam.

Šādā veidā uzņēmuma amatpersona ar citas personas atbalstu legalizēja nenomaksāta PVN veidā iegūtus naudas līdzekļus ne mazāk kā 99 316,86 eiro apmērā.

Kriminālprocesa ietvaros sākts process par noziedzīgi iegūtu mantu, kā arī no kriminālprocesa izdalīti vairāki atsevišķi kriminālprocesi par Krimināllikuma 177. panta pirmajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma - krāpšanas izdarīšanu un par Krimināllikuma 218.1 panta otrajā daļā paredzētā noziedzīgā nodarījuma - faktiski nenotikuša darījuma uzrādīšanu pievienotās vērtības nodokļa deklarācijā izdarīšanu.

Saskaņā ar Kriminālprocesa likuma 19. pantu neviena persona netiek uzskatīta par vainīgu, kamēr tās vaina noziedzīga nodarījuma izdarīšanā netiek konstatēta Kriminālprocesa likumā noteiktajā kārtībā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu