Režisora Ginta Zilbaloža animācijas filma "Straume" jeb "Flow", kas aizvadītajā naktī godalgota ar "Zelta globusu" kā labākā animācijas filma, var pastiprināt pasaules interesi par Latvijas kino, tādu viedokli aģentūrai LETA pauda Nacionālā kino centra (NKC) vadītāja Dita Rietuma.
"Straume" var pastiprināt pasaules interesi par Latvijas kino, uzsver Rietuma
Rietuma uzsvēra, ka filma "Straume" nav radusies tukšā vietā, jo Latvijas animācijai ir spēcīgas tradīcijas. Pēc NKC vadītājas paustā, Latvijas animācija ir bijusi mazāk pamanāma pieticīgā finansējuma dēļ, taču aizvadīto gadu laikā par Latvijas animāciju runā arī starptautiski.
Rietuma pieminēja, ka Zilbaloža pirmā filma "Projām" jeb "Away" 2019.gada Ansī starptautiskā animācijas filmu festivāla konkursa programmā "Contrechamp" ieguva galveno balvu. Savukārt 2020.gadā programmā "Contrechamp" tika godalgota arī režisores Ilzes Burkovskas-Jakobsenas pilnmetrāžas animācijas filma "Mans mīļākais karš". NKC vadītāja uzsvēra, ka arī animācijas filmu klasiķes Signes Baumanes filma "Mans laulību projekts" pērn pietuvinājās nominācijai "Oskara" balvai.
"Ir arī studija "Atom Art" un "Rija". Vide ir bijusi ļoti talantīga vismaz padsmit gadus, un savā veidā arī Zilbalodis nāk no šīs vides, lai gan, protams, viņam ir absolūti unikāls talants. Gribētu pieminēt arī filmas producenta Matīsa Kažas kapacitāti, talantu un ASV gūto izglītību, kas ļāvis filmu "Straume" padarīt ārkārtīgi sekmīgu," teica Rietuma.
NKC vadītāja atzīmēja, ka "pasakainais mazā kaķīša - pelnrušķīša" stāsts sākās pagājušajā gada Kannu kinofestivālā. Rietuma uzsvēra, ka tas bija placdarms, no kura sākās filmas starptautiskā slava, jo tieši Kannu festivālā "Straumes" izplatīšanas tiesības ASV iegādājās "Sideshow"/"Janus Films", kas ir paveikusi daudz filmas mārketingā ASV.
Taujāta, vai animācijas filmas nevarētu kļūt par Latvijas galveno piedāvājumu starptautiskajā tirgū, cenšoties mazāk konkurēt ar spēlfilmām un dokumentālajām filmām, NKC vadītāja norādīja, ka tradicionāli nacionālā kinematogrāfa spēku vai vājumu mēra tieši pēc spēlfilmu kvalitātes, jo lielie, svarīgie pasaules kinofestivāli prioritizē tieši spēlfilmas, savukārt animācijas filmas tajos parādās salīdzinoši reti.
"No veselīga kinematogrāfa attīstības aspekta raugoties, nevajadzētu noniecināt spēlfilmu un dokumentālā kino potenciālu, taču šāda formāta filmām pasaulē ir daudz lielāka konkurence un ir jāpārvar daudz vairāk barjeru, piemēram, konkurenci un valodas barjeru. Šajā ziņā animācija ir bijusi un būs viens no konvertējamākiem filmu veidiem, it sevišķi tāda animācijas filma kā "Straume", kurā nav teksta, bet tikai dzīvnieku radītās skaņas," uzsvēra Rietuma.
NKC vadītāja atzīmēja, ka patlaban ar NKC atbalstu top četras pilnmetrāžas animācijas filmas, kuru autori ir Baumane, Edmunds Jansons, Burkovska-Jakobsena un Kārlis Vītols. Šie kinodarbi pie skatītājiem nonāks nākamo divu, trīs gadu laikā.
"Tik daudz un tik plašs, kā arī daudzveidīgs animācijas piedāvājums ir tiešām unikāli ne tikai Eiropai, bet arī pasaulei, un ar to mēs varam būt patiesi lepni. gribu pieminēt arī režisori Rozi Stiebru, kura aizvadīto sešu gadu laikā izveidojusi divas absolūti unikālas pilnmetrāžas animācijas filmas. Domāju, ka esam atraduši to unikālo piedāvājumu, ar kuru mēs varam būt interesanti pasaulei," sacīja Rietuma.
Runājot par ieguvumiem, ko animācijas filmas "Straume" panākumi var dot Latvijas kino industrijai, NKC vadītāja pieminēja "Larsa fon Trīra efektu". Kad pagājušā gadsimta deviņdesmito gadu vidū dāņu kinorežisors kļuva starptautiski pazīstams, visa pasaule pēkšņi ieinteresējās par dāņu kino un ne tikai par fon Trīru, bet arī par viņa kolēģiem.
"Mazai valstij ir nepieciešama šāda veida lokomotīve, atpazīstamības zīmols, kas palīdz gan pašai lokomotīvei, gan tās kolēģiem - vagoniņiem, kuri arī būtībā ir mazas lokomotīvītes. Ir vajadzīga viena izlaušanās. Tā ir notikusi. No mums un arī no politiķiem, kas lemj par finansējumu, būs atkarīgs, vai mēs to spēsim izmantot, vai arī tas paliks tādā īstermiņa eiforijā," sacīja Rietuma.
Kā ziņots, ASV svētdien "Zelta globusu" balvu ceremonijā ar labākās animācijas filmas balvu godalgota latviešu režisora Zilbaloža filma "Straume".
Uz balvu šajā kategorijā pretendēja vēl piecas filmas - "Inside Out 2" ("Prāta spēles 2"), "Moana 2" ("Vaiana 2"), "Memoir of a Snail", "Wallace & Gromit: Vengeance Most Fowl" un "The Wild Robot".
Animācijas filma "Straume" ir 3D animācijas tehnikā veidots stāsts par individuālistu Kaķi, kurš lielu plūdu laikā spiests pamest mājas un patverties nelielā laivā kopā ar citiem dzīvniekiem. Lai izdzīvotu jaunajā un cilvēku neapdzīvotajā pasaulē, Kaķim jāmaina savi paradumi un jāsadarbojas ar Suni, Kapibaru, Lemuru un Putnu.
Filmas "Straume" radošajā komandā ir režisors, producents, scenārists un mākslinieks Zilbalodis, producents un scenārija līdzautors Matīss Kaža, producenti Rons Diānss un Gregorijs Zalkmans, skaņu režisors Gurvals Koiks-Gallass, galvenais animators Leo Silī-Pelisjē, mūzikas autori Zilbalodis un Rihards Zaļupe, vizuālo efektu mākslinieki Konstantīns Višņevskis un Mārtiņš Upītis.
Decembra sākumā "Straume" saņēma Eiropas Kinoakadēmijas balvu kategorijā "Labākā animācijas filma". "Straume" demonstrēta arī Kannu kinofestivāla konkursa programmā "Īpašais skatiens" kā vienīgā animācijas filma, Ansī animācijas filmu festivālā filma ieguvusi četras balvas, to skaitā žūrijas un skatītāju balvu. Turklāt no rudens, filmu demonstrēs kinoteātros daudzviet pasaulē.
"Straume" arī iekļuvusi 15 filmu vidū, kas pretendē uz labākās ārzemju filmas "Oskara" nomināciju.