Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Eiropa, iespējams, atradusi Kremļa vājo vietu – pavērās negaidīta iespēja

Raksta foto
Foto: Bruno Thevenin/SIPA/Scanpix

Eiropas Savienība (ES) pastiprina centienus veidot saites ar Sīrijas jaunajiem līderiem un samazināt Krievijas ietekmi valstī, vēsta ziņu aģentūra "Bloomberg".

 

Francijas un Vācijas ārlietu ministri Žans Noels Baro un Annalēna Bērboka piektdien iepriekš neizziņotā vizītē ieradās Damaskā, lai tiktos ar Sīrijas jauno "de facto" līderi Ahmedu aš Šaraa.

Tā ir pirmā tik augsta līmeņa Rietumu amatpersonu vizīte Damaskā, kopš pagājušajā mēnesī tika gāzts prezidenta Bašara al Asada režīms.

Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka, Sīrijas jaunais "de facto" līderis Ahmeds aš Šaraa un Francijas ārlietu ministrs Žans Noels Baro.
Vācijas ārlietu ministre Annalēna Bērboka, Sīrijas jaunais "de facto" līderis Ahmeds aš Šaraa un Francijas ārlietu ministrs Žans Noels Baro. Foto: AP/Scanpix

"Bloomberg" norādīja, Asadu gāzušā islāmistu grupējuma "Hayat Tahrir al-Sham" (HTS) vēl nekontrolē visu Sīriju un var paiet gadi, līdz valsts kļūs stabila un tiks rīkotas vēlēšanas. Turklāt daudzas rietumvalstis un paši sīrieši joprojām ir piesardzīgi pret HTS, kas līdz 2016.g. bija saistīts ar "Al Qaeda".

Taču Berlīnei attiecības ar HTS ir īpaši svarīgas, jo tās cenšas nodrošināt, lai daļa no aptuveni viena miljona sīriešu, kas emigrējuši uz Vāciju, atgrieztos mājās, ziņo "Bloomberg".

Bērboka sacīja, ka Krievijai ir pienācis laiks pamest savas militārās bāzes Sīrijā. Kremlim Sīrijā ir divi svarīgi objekti - Vidusjūras piekrastē Tartūsas reģionā esošā karaflotes bāze un Hmeimimas gaisa spēku bāze. Pašlaik notiek sarunas starp Maskavu un HTS par Krievijas karaspēka palikšanu Sīrijā.

"Bloomberg" uzsver, ka krievu karaspēka aiziešana būtu trieciens Krievijas diktatoram Vladimiram Putinam, kurš bija ļoti svarīgs Asada sabiedrotais. Šāds solis mazinātu Kremļa ietekmi Tuvajos Austrumos un sarežģītu Maskavas iespējas veikt militārās operācijas Āfrikā.

Medijs arī piebilst, ka arī Ukraina cenšas atjaunot diplomātiskās attiecības ar Sīriju, kas tika pārtrauktas 2022. gada jūnijā.

2. janvāris Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis paziņoja, ka Ukraina palīdzēs Sīrijai ar visiem līdzekļiem.

Par ko vēl piektdien runāja Francijas un Vācijas ārlietu ministri ar Sīrijas jauno līderi

Ziņu aģentūras AFP izplatītajā video Baro, Bērboka un Šaraa redzami, tiekoties Sīrijas prezidenta pilī.

Baro pēc ierašanās Damaskā pauda cerību par suverēnu, stabilu un miermīlīgu Sīriju.

Bērboka paziņojumā norādīja, ka Vācija vēlas palīdzēt, lai Sīrija kļūtu par drošām mājām visiem tās iedzīvotājiem un par funkcionējošu valsti ar pilnīgu kontroli pār savu teritoriju.

Vizīte ir skaidrs signāls Damaskai par iespēju veidot jaunas attiecības starp Sīriju un Vāciju, kā arī Eiropu plašākā nozīmē, norādīja ministre.

Baro vēl pirms tam platformā "X" pauda, ka Francija un Vācija kopīgi atbalsta Sīrijas tautu visā tās daudzveidībā.

Viņš piebilda, ka abas Eiropas lielvalstis vēlas veicināt mierīgu pāreju.

Bērboka savukārt norādīja, ka mēs nedrīkstam palaist garām iespēju atbalstīt Sīrijas tautu šajās svarīgajās krustcelēs.

Berlīne ir gatava atbalstīt iekļaujošu un miermīlīgu varas nodošanu, kā arī sociālo izlīgumu, pauda ministre.

Viņa arī aicināja jauno režīmu atturēties no atriebības aktiem pret iedzīvotāju grupām, nekavēties ar jaunu vēlēšanu rīkošanu, novērst jebkādus mēģinājumus islamizēt tiesu un izglītības sistēmas.

Vizītes sākumā Baro tikās ar Sīrijas kristiešu kopienu pārstāvjiem.

Baro kristiešu līderiem teicis, ka Francija atbalsta ideju par plurālistisku Sīriju, kurā visiem, arī minoritāšu grupām, ir vienlīdzīgas tiesības, apliecināja diplomātiskie avoti.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu