Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Pēc Krievijas gāzes tranzīta apturēšanas Eiropā pieaug gāzes cenas (7)

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: AU USAnakul/Shutterstock

Gada nogalē Ukraina apturēja Krievijas gāzes tranzītu uz Eiropas Savienību, un šobrīd Eiropā gāzes cenas pieaugušas par 4,3%, sasniedzot 51 eiro, vēsta ārvalstu mediji.

Ukraina 1. janvārī pārtrauca Krievijas dabasgāzes tranzītu caur savu teritoriju, atkārtoti brīdinot, ka nepagarinās līgumu, kad tā termiņš beigsies 2024. gada beigās, jo nevēlas finansēt Krievijas karu.

Gāzes cenu pieaugums līdz 51 eiro par megavatstundu ir augstākais kopš 2023. gada oktobra.

Eksperti ziņu aģentūrai "Bloomberg" sacīja, ka piegādes pārtraukums tiks novērsts, šoziem izmantojot uzkrātās rezerves, bet 2025. gada laikā gaidāms lielāks pieprasījums pēc dabasgāzes, lai papildinātu krājumus.

Sašķidrinātā dabasgāze (LNG) var tikai daļēji aizstāt Krievijas dabasgāzes plūsmas, jo trūkst infrastruktūras tās transportēšanai un tā ir dārgāka.

Krievijas gāzes tranzīta apturēšana caur Ukrainu ir "viena no Maskavas lielākajām sakāvēm", 1. janvārī savā "Telegram" kanālā paziņoja Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis.

"Kad pirms vairāk nekā 25 gadiem varu Krievijā ieguva [Vladimirs] Putins, gāzes pārteces apjoms caur Ukrainu uz Eiropu gadā bija vairāk nekā 130 miljardi kubikmetru. Šodien Krievijas gāzes tranzīts ir 0. Tas ir viens no Maskavas lielākajiem zaudējumiem," sacīja Zelenskis.

Viņš norāda, ka enerģētikas pārvēršana par ieroci un ciniska partneru šantāža enerģētikas jomā ir tas, kas atņēma Krievijai vispievilcīgāko un ģeogrāfiski pieejamāko tirgu.

Pēc Zelenska domām, lielākā daļa Eiropas valstu ir pielāgojušās Krievijas gāzes tranzīta pārtraukšanai. Zelenskis piebilda, ka tagad sabiedroto kopīgais uzdevums ir atbalstīt Moldovu, kas ir atkarīga no Krievijas piegādēm, tās enerģētikas pārveidē.

Zelenskis pauda pārliecību, ka ASV gāzes piegādes un citi partneri padarīs enerģijas tirgus cenas labvēlīgākas.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu