Ir jāaptur Krievijas "ēnu flotes" kuģu pārvietošanās pa Baltijas jūru, intervijā britu raidsabiedrībai BBC 29. decembrī sacīja Latvijas Ministru prezidente Evika Siliņa (JV).
Siliņa intervijā BBC uzsver nepieciešamību apturēt Krievijas "ēnu flotes" pārvietošanos Baltijas jūrā (1)
Komentējot iecerēto sankciju pastiprināšanu pret krievu tankkuģu "ēnu floti", Siliņa sacīja, ka šajā jautājumā ir nepieciešama spēcīga un kolektīva reakcija. Viņa atzīmēja, ka Krievija ar savu "ēnu floti" var izmantot starptautiskās tiesības kā hibrīdieroci, tāpat kā tas jau tiek darīts ar migrantiem uz Baltkrievijas robežas.
Kā vienu no argumentiem, kāpēc pret krievu "ēnu floti" jāizturas īpaši piesardzīgi, Latvijas valdības vadītāja minēja faktu, ka uz šonedēļ Baltijas jūrā aizturētā kuģa, kurš tiek vainots Baltijas jūrā iegremdēto kabeļu bojāšanā, konstatēts kravas kuģiem netipisks izlūkošanas aprīkojums.
Siliņa uzsvēra, ka uzbrukumi Baltijas jūras reģiona kritiskajai infrastruktūrai ir jāaptur, un, lai to panāktu, Latvija jau ir koordinējusi savas darbības NATO, tajā skaitā ar alianses jaunajām dalībvalstīm Somiju un Zviedriju. Valdības vadītāja pauda cerību tuvākajā laikā gaidāmajās Eiropas Savienības (ES) līmeņa sanāksmēs panākt kopīgu sankciju pastiprināšanu pret Krievijas "ēnu floti".
Vaicāta, kāda veida sankcijas vajadzētu piemērot, Siliņa atbildēja, ka ir jāaptur Krievijas "ēnu flotes" kuģu pārvietošanās pa Baltijas jūru. Runājot par šonedēļ pieredzēto kabeļu bojāšanas gadījumu, premjere uzslavēja Igaunijas un Somijas reakciju un vērsa uzmanību uz to, ka Baltijas jūras reģiona valstīm ir jābūt iespējām aizturēt kuģus, kas šajos ūdeņos neievēro starptautiskās tiesības un var radīt draudus mūsu kritiskajai infrastruktūrai.
"Ir jāatrod veids, kā neļaut tik daudziem kuģiem, kas var sabojāt mūsu kritisko infrastruktūru, šķērsot Baltijas jūru," sacīja Siliņa.
Viņa atzina, ka šajos jautājumos atsevišķu dalībvalstu, piemēram, Ungārijas un Slovākijas, pozīcija var sarežģīt kopīgu ES lēmumu pieņemšanu, taču tā nav pirmā reize, kad nākas saskarties ar šādiem izaicinājumiem. "Mēs patiešām ceram, ka mēs spēsim koordinēt šīs sankcijas visā Eiropā, jo līdz šim mēs jau esam labi koordinējuši citas sankcijas. (..) Mēs atradīsim savu veidu," intervijā BBC sacīja Siliņa. Politiķe vienlaikus nenoliedza, ka, nepastāvot pilnīgai ES nevienprātībai, sankciju efektivitāte var būt zemāka.
Jau vēstīts, ka šonedēļ tika sākta izmeklēšana saistībā ar aizdomām, ka Krievijas "ēnu flotes" tankkuģis "Eagle S", kam ir Kuka salu karogs, ar enkuru sabojājis elektrības un sakaru kabeļus.
Trešdien pārtrauca darboties Igaunijas-Somijas elektrokabelis "EstLink 2", bet sakaru uzņēmumi informēja Igaunijas iestādes par bojājumiem trim Igaunijas-Somijas sakaru kabeļiem.
Eiropas Komisija saistībā ar zemūdens kabeļu bojāšanu solījusi ierosināt jaunas sankcijas Krievijas tankkuģu "ēnu flotei".
Decembra vidū ES valstu ārlietu ministri jau vienojās noteikt sankcijas 52 Krievijas "ēnu flotes" kuģiem, kas tiek izmantoti Krievijas naftas un naftas produktu transportēšanai. ES jūnijā jau iekļāva savā sankciju sarakstā vairāk nekā 20 "ēnu flotes" kuģus.