Latvijā telekomunikāciju tirgus ir tuvu piesātinājumam, aģentūrai LETA sacīja SIA "Latvijas mobilais telefons" (LMT) prezidents Juris Binde.
LMT prezidents: Latvijā telekomunikāciju tirgus ir tuvu piesātinājumam (2)
Tostarp pašreiz resursi ir ierobežoti, un iespējas augt, tikai palielinot tarifus, nav ilgtspējīgs ceļš, tāpēc vienīgā attīstības un izaugsmes iespēja LMT ieskatā ir transformācija no "Telcom" biznesa uz "Tehcom" jeb no telekomunikāciju pakalpojumu sniedzēja uz tehnoloģiju uzņēmumu, kas piedāvā risinājumus ar augstu pievienoto vērtību.
Binde norādīja, ka 2024.gads Latvijas informācijas un komunikāciju tehnoloģiju (IKT) nozarē iezīmējās ar nozīmīgām pārmaiņām un izaicinājumiem, kas vienlaikus piedāvāja jaunas iespējas.
"Raugoties plašāk, tehnoloģiju attīstība un inovācijas paver jaunas durvis, it īpaši eksporta un industriālās transformācijas jomās," akcentēja Binde.
Viņš norādīja, ka 5G tīkla komercializēšana, dažādu risinājumu un inovāciju ieviešana, balstoties uz 5G tehnoloģijām, piemēram, sensoru sistēmas, aizsargātie privātie tīkli, kā arī mākslīgais intelekts ir vien redzamākās iespējas jaunu biznesu attīstīšanai.
Aizvadītajā gadā LMT izstrādājis vairākus tehnoloģiskos risinājumus, tostarp LMT attīstīja inovatīvus dronu risinājumus, kas piemēroti dažādām nozarēm, piemēram, lauksaimniecībai, mežsaimniecībai un drošības sektoram.
"Mūsu izstrādātie bezpilota lidaparāti tiek izmantoti infrastruktūras inspekcijām un ārkārtas situāciju novērtēšanai, kas būtiski samazina izmaksas un paaugstina operatīvo efektivitāti," sacīja Binde.
Savukārt, turpinot darbu pie 5G tīkla infrastruktūras un tās iespēju attīstības, LMT izveidojis vairākus privātos 5G tīklus, kas ļauj uzņēmumiem optimizēt ražošanas procesus un uzlabot datu drošību. Šie risinājumi kļuvuši aktuāli industriālajā sektorā.
Arī 2024.gadā LMT ir turpinājis izstrādāt personalizētus IoT jeb lietu interneta risinājumus uzņēmumiem, tostarp viedās lauksaimniecības un loģistikas sektorā.
Binde norādīja, ka šīs tehnoloģijas ļauj efektīvi pārvaldīt resursus, izmantojot sensorus un datu analītiku, kas reālā laikā nodrošina informāciju par resursu izmantošanu, klimata apstākļiem un citiem nozīmīgiem faktoriem.
Būtisks jauno produktu segments 2024.gadā LMT ir bijis mašīnredzē balstītie risinājumi viedo pilsētu attīstībai, kas palīdz pārvaldīt pilsētas infrastruktūru, satiksmes plūsmu un enerģijas patēriņu.
LMT radītais viedais satiksmes uzraudzības risinājums šogad darbojas Austrijas pilsētā Grācā, Lietuvas galvaspilsētā Viļņā, kā arī vēl vairākās vietās Latvijā - Rīgā, Jūrmalā, Daugavpilī, Liepājā.
LMT koncerns pagājušajā gadā strādāja ar 310,269 miljonu eiro apgrozījumu, kas bija par 6,7% vairāk nekā gadu iepriekš, bet koncerna peļņa pieauga par 0,6% un bija 32,069 miljoni eiro. Koncerna māteskompānijas apgrozījums 2023.gadā bija 175,062 miljoni eiro, kas ir par 5,9% vairāk nekā gadu iepriekš, bet kompānijas peļņa pieauga par 20,6% un bija 34,864 miljoni eiro.