Aicinot neklusēt par piedzīvotu vardarbību no pacientiem un viņu tuvinieku agresīvām izpausmēm, Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) izstrādājusi jaunu iesnieguma paraugu policijai "Par iespējamu pārkāpumu un atzīšanu par cietušo", aģentūru LETA informēja LĀB.
Ārstu biedrība aicina ārstus nenoklusēt piedzīvoto vardarbību no pacientiem un viņu tuviniekiem
Parauga veidnē iekļauta precīza situācijas dokumentēšana, prasot norādīt notikuma vietu, saistību ar darba pienākumu veikšanu, vardarbības izpausmes, nodarītā kaitējuma veidu, iesaistītās personas un to lomu, kā arī izmantotos priekšmetus vai vielu ietekmi uz pārkāpēju. Iesnieguma paraugā piedāvāta arī pierādījumu pievienošanas iespēja (video, foto, ekrānšāviņi) un informācija par lieciniekiem. To var aizpildīt gan elektroniski, gan ar roku un tam pievienoti detalizēti ieteikumi, lai atvieglotu dokumenta sagatavošanu, informē biedrībā.
Vienlaikus Latvijas Ārstu biedrība (LĀB) sadarbībā ar Veselības ministriju (VM) un Tieslietu ministriju (TM) šobrīd turpina strādāt pie normatīva regulējuma izveides, kas paredzētu stingrāku kriminālatbildību par uzbrukumiem Neatliekamās medicīniskās palīdzības dienesta darbiniekiem un slimnīcu neatliekamās palīdzības nodaļās dežurējošajām ārstniecības personām. Jau šī gada maijā biedrība aicinājusi atbildīgās ministrijas būtiski pastiprināt atbildību par uzbrukumiem ārstniecības personām, rosinot grozījumus Krimināllikumā. Šos jautājumus tika solīts skatīt TM Pastāvīgajā Krimināllikuma darba grupā. Tostarp plānots precizēt arī regulējumu, kas paredz administratīvo atbildību par uzbrukumiem un vardarbību pret ārstniecības personu.
Ārstu biedrības prezidente Ilze Aizsilniece uzsver, ka vardarbības gadījumos ir būtiski neklusēt un vērsties policijā, lai nodrošinātu taisnīgumu un drošību gan sev, gan kolēģiem un ziņošana par šādiem gadījumiem palīdz veidot drošāku darba vidi visā veselības aprūpes nozarē. Kā pauda biedrībā, nereti problēma ir tāda, ka vardarbības gadījumos mediķi nezina, ko darīt un pie kā vērsties.
Vienlaikus LĀB jau šobrīd nodrošina, ka ikviens biedrības biedrs var saņemt bezmaksas juridisko konsultāciju, lai noskaidrotu savas tiesības un rīcības iespējas.
"Mediķiem ir tiesības justies droši savās darba vietās, savukārt pacientiem un viņu piederīgajiem ir jāizrāda cieņa pret veselības aprūpes profesionāļiem," pauž Aizsilniece.
Pērnā gada nogalē plašu rezonansi izraisīja incidents Rīgas Austrumu klīniskajā universitātes slimnīcā, kad ārstam uzbruka pacienta tuvinieks. Ārstu biedrībā norāda, ka šī situācija ir spilgts piemērs tam, cik neaizsargāti savā darba vietā mēdz būt medicīnas darbinieki un ka vardarbība pret mediķiem rada nopietnas sekas veselības aprūpes sistēmā kopumā.
LĀB skaidro, ka diemžēl bieži par šādiem gadījumiem plašāka sabiedrība neuzzina, jo mediķi izvēlas noklusēt pacientu un viņu tuvinieku agresīvās izpausmes, saprotot viņu jutīgo emocionālo un fizisko stāvokli.
Šī gada pavasarī LĀB atklāja akciju "Saprast un atbalstīt", lai vērstu sabiedrības uzmanību uz savstarpējās sapratnes un atbalsta nozīmi mediķu un pacientu attiecībās. Akcijas mērķis ir apkopot pieredzes stāstus par veiksmīgu komunikāciju, kas veicina labvēlīgu veselības aprūpes procesu.
LĀB aicina iedzīvotājus un medicīnas darbiniekus dalīties pieredzē, izmantojot interneta vietni "saprastunatbalstit.lv". Iegūtā informācija tiks analizēta, lai uzlabotu komunikāciju un veicinātu labāku sadarbību starp pacientiem un mediķiem, sola biedrībā.