Rīgas ostas policijā atlaiž vairāk nekā pusi darbinieku. Ņemot vērā pārmaiņas tranzīta nozarē un paredzot arī turpmāku kravu lejupslīdi, tirgota tiek arī ostas biroja ekskluzīvā māja. Drošību lielākajā ostā Latvijā tas neietekmē un tai joprojām paliks savas operatīvās vienības, vēsta TV3 raidījums "Nekā Personīga".
VIDEO ⟩ Rīgas brīvostas pārvalde atlaiž lielāko daļu ostas policijas darbinieku
Rīgas ostai pieder milzīgas teritorijas abos Daugavas krastos, kas stiepjas 15 km garumā no Vanšu tilta līdz pat ietekai Rīgas jūras līcī. Rīdziniekiem liela daļa no tām ir slēgtas un tajās var iekļūt vienīgi ar speciālām caurlaidēm.
Kad ostā sāka ienākt NATO militārās kravas, parādījās drošības riski. Līdz 2011.gadam Rīgas brīvostu apsargāja Valsts policijas vienība "Apsardze". Ostu tās darbs neapmierināja un tā vēlējās izveidot savu policiju. Saeima to atbalstīja.Tobrīd izskanēja aizdomas, ka policija ostai izmaksās dārgi, un tās vadībā iekārtosies personas, kuras pašas par to lemj.
Video: "Nekā Personīga" sižets
Valdis Voins, Valsts policijas priekšnieks, 2010.gada 7.februāris:
"Mēs tā kā atbalstām to jautājumu, ka varētu veidot tādu struktūru ar tādu kā pašvaldības policijas kompetenci."
Aizdomas apstiprinājās. Tā laika Saeimas atbildīgās aizsardzības komisijas priekšsēdētājs Juris Dalbiņš vēlāk kļuva par Ostas policijas iekšējās drošības dienesta kontroles nodaļas vadītāju. Bet Valsts policijas priekšnieks Valdis Voins, kura atzinums bija būtisks, lai šī struktūra taptu, pats iesēdās Ostas policijas šefa krēslā ar krietni lielāku algu nekā iepriekš Valsts policijā. Viņa amatpersonas deklarācija par pagājušo gadu rāda, ka algā brīvostā Voins saņēmis sešus ar pusi tūkstošus eiro mēnesī (6 553 eiro).
Kravu plūsmas caur ostām pēdējos piecus gadus krīt un karš Ukrainā un sankcijas to paātrina. Ekonomikas ministrs uzskata, ka ostas policija Rīgas brīvostas pārvaldē ir jāreformē. Tas samazinātu brīvostas izdevumus. Ostas policijā ir 115 štata vietas, divas trešdaļas būtu jālikvidē.
Viktors Valainis, Ekonomikas ministrs (ZZS):
"Šīs reformas rezultātā tiks samazinātas (vairāk nekā) 70 štata vietas, kas piekritīsiet – varbūt nav būtiski uz visu valsts pārvaldi, bet ir būtiski konkrētajā teritorijā. Varbūt viņš ir nepatīkams un sāpīgs jautājums, bet bez šādiem sāpīgiem jautājumiem mēs nevaram runāt par ekonomisko izaugsmi".
Rīgas brīvostas pārvaldnieks Ansis Zeltiņš uzsver, ka 40 cilvēki ostas policijā paliek pamatfunkciju nodrošināšanai, kas nepieciešams drošībai. Vairāk plānots ieguldīt tehnoloģijās, lai stiprinātu operatīvo reaģēšanu un ostas vadības centru.
Ansis Zeltiņš, Rīgas brīvostas pārvaldnieks:
"Tas nenozīmē, ka kaut kas pazudīs, ka to nekontrolēs, kaut kas notiks nekontrolēti, nebūt nē. Ostas funkcionalitāte paliek. Mēs saglabājam to pašu gan drošības, gan kontroles, gan caurlaižu režīmu, viņš tāpat paliek vienots. Ieguvums finansiāls, protams, ir ostas pārvaldei. Tas nav nekāds noslēpums, tādos apaļos skaitļos, tas ir 2 miljoni gadā".
Par ievērojamo Rīgas brīvostas štata vietu samazināšanu debates izvērsās ostas valdē, kurā ir četru ministriju pārstāvji. Šajā trešdienā lēmumu tā pieņēma vienbalsīgi.
Sandis Šteins, Rīgas brīvostas valdes priekšsēdētājs:
"Ir jauns laiks pienācis un vairs nav tādas nepieciešamības. Un uzņēmēji , kuriem tas būs nepieciešams, var skatīties no savas puses. Tas ir aizstājams arī ar ārpakalpojumu, ja tas būs nepieciešams kādā momentā".
Kad izveidoja ostas policiju, tad tika apgalvots, ka deviņu ostas ieejas vārtu apsardzi privātstruktūrām uzticēt neļauj likums. No nākamā gada Stividorkompānijas apsardzes pakalpojumus šajās vietās nodrošinās pašas. Jānis Kasalis no Latvijas Stividoru asociācijas, "Nekā Personīga" sacīja, ka uzņēmējiem izmaksas būtiski nepieaugs, jo arī līdz šim kompānijas daļēji apmaksāja ostai šos pakalpojumus.
Viktors Valainis, Ekonomikas ministrs (ZZS):
"Mēs lielas prasības uzliekam uzņēmējiem, lai viņi kādā veidā transformētos. Bet, lai tas būtu godīgi, šai gadījumā ostai jāparāda, ka tā ir gatava pārmaiņām. Mēs redzam, ka arī ostai ir savi resursi. No tādām luksus lietām šobrīd jāatsakās. Piemēram , no centrālās ēkas. Ka viņi iet uz citām telpām. Viņiem nav jātur centrā ekskluzīvas telpas".
Kronvalda parkā esošo biroja ēku Rīgas brīvostas pārvalde pārdod elektroniskā izsolē. Tās sākumcena – gandrīz četri ar pusi miljonu. (4 479 000 eiro)
Elektroniskā izsole ar augšupejošu soli ilgs mēnesi, un noslēgsies nākamgad 13.janvārī.
Ansis Zeltiņš, Rīgas brīvostas pārvaldnieks:
"Šai ziņā nekāda steiga nav, bet mums tas ceļš ir jāiziet, kāds ir tirgus un kāda ir interese".
Pirmpirkuma tiesības uz ostas ēku ir Rīgas domei. "Nekā Personīga" pašvaldībā sacīja, ka nekāds lēmums par šo vēl nav pieņemts.
Pilnīgi jebkādiem mērķiem gan ostas biroja ēku pircējs nevarēs izmantot. Tā atrodas publiskas apbūves teritorijā, kur īpašums var kalpot tikai sabiedriskiem mērķiem.