Ar rūgtu vēsti 18. decembra vakarā dalījās dzīvnieku aizsardzības biedrība "Ķepu-ķepā". Ņemot vērā jaunos likumus, biedrība nonākusi sarežģītā situācijā.
Slēgties vai krasi samazināt ķepaiņu skaitu? Jaunie likumi dzen izmisumā dzīvnieku patversmes (2)
"Dārgie Ķepu draugi un atbalstītāji, man diemžēl jums ir smagas un sāpīgas ziņas. Šajā finansiāli ļoti smagajā un grūtajā periodā, kad mūsu valstī pat tiek apturēti valsts nozīmes projekti, mums par pienākumu ir uzlikts vai nu samazināt dzīvnieku skaitu, vai veikt pārbūvi!" savu "Facebook" ierakstu iesāk biedrība.
Šogad pieņemto likumu ietvaros biedrībai jāpārbūvē gan suņu voljēri, gan meža pastaigu laukumi, gan kaķu māja. Ministru kabineta noteikumi Nr.412 "Noteikumi par dzīvnieku patversmēm un dzīvnieku viesnīcām" nosaka, ka:
"34. Suni drīkst turēt tādā telpā vai vietā, kurā starp dzīvniekiem nodrošināts pietiekams attālums un izveidota starpsiena vai dzīvnieki ir nodalīti tā, lai tie nenonāktu savstarpējā kontaktā;
(..)
39. Kaķi drīkst turēt tikai telpā, nodrošinot:
39.1. platību, kas nav mazāka par 4,5 kvadrātmetriem, un katram nākamajam telpā pievienotajam kaķim nodrošina vismaz 2 kvadrātmetrus papildu platības."
Tajā pašā laikā, lai gan līdz ar 2025. gada 1. janvāri bija jābūt izstrādātiem dzīvnieku audzētāju regulējumiem un normatīvajiem aktiem, to joprojām nav.
Biedrība atzīmē, ka Eiropas regulā patversmēm visas prasības ir krietni vien atvieglotākas, bet stingrākas tieši dzīvnieku audzētājiem.
"Diemžēl mūsu valstī viss ir otrādi...
Kopsummā lētākā versija, lai šo visu izdarītu, ir aptuveni 200 000 eiro.
Diemžēl šādas naudas mums nav," raksta "Ķepu-ķepā".
Dzīvnieku draugi atklāj, ka pēdējo divu gadu garumā bijis sarežģīti "savilkt galus", lai samaksātu par dzīvnieku pārtiku, veterināri medicīniskajiem pakalpojumiem. Biedrībai arī ir 15 000 eiro liels nodokļu parāds, kā arī joprojām nav līdz galam novērstas vētras sekas.
Biedrība iezīmē divus nākotnes scenārijus:
"Variants A: 2026. gada 1. janvāris – mēs slēdzamies, jo nespējam nodrošināt jaunās prasības.
Variants B: Dzīvnieku skaits patversmē tiek samazināts par divām trešdaļām.
Tā nu tas ir uz doto brīdi."
Biedrībām, kuras reģistrējušas statusu kā patversmes, piešķirts vēl viens gads, lai izpildītu jauno normatīvu prasības.
Biedrība kā līdz šim vēlas saglabāt un saglabās savu "No-kill" principu, uzskatus un uzstādījumus.
"Jo, neskatoties uz likumiem, valsts lēmumiem, galvenais jautājums ir – vai krūtīs tev pukst sirds?!
Joprojām mums nav vienalga, bet, ņemot vērā šos uzstādījumus, diemžēl jaunus dzīvniekus uzņemt mēs nevaram un esošajiem dzīvniekiem ir jāsameklē mājas.
Jo, ja šobrīd mēs varējām uzņemt krietni virs 100 suņiem, ar maksimālo skaitu 170, tad pēc jaunajiem normatīviem drīkstam uzņemt maksimums 48 suņus.
Ko tas nozīmē? Ka pārējiem ir jāatrod mājas!
Pretējā gadījumā struktūrvienība "patversme" ir jāslēdz.
Tāpat ar kaķiem. Ja esošajā kaķu mājā mēs varējām izmitināt 60 kaķus, tad pēc jaunā normatīva, neveicot pārbūvi, mēs varam uzņemt tikai 22 kaķus," vēsta biedrība.
"Ķepu-ķepā" ir ļoti pateicīgi par līdzcilvēku atbalstu šajā grūtajā laikā gan ar dzīvnieku adopcijām, gan finansiālo palīdzību viņus uzturēšanā, gan vētras seku likvidēšanā.
Ziedojumiem
DZĪVNIEKU AIZSARDZĪBAS BIEDRĪBA "ĶEPU-ĶEPĀ"
Ziedojuma konts: LV37HABA0551030617983
Reģistrācijas numurs: 40008176673
BIC/swift kods: HABALV22
Pay Pal ātrais maksājums: PayPal.Me/kepukepa
pay pal: dzab_kepukepa@inbox.lv
Jelgavas novads, Salgales pagasta Rēvici
1. jūlijā pieņemti jauni noteikumi dzīvnieku patversmēm un viesnīcām
2024. gada 1. jūlijā dzīvnieku aizsardzības likums ir papildināts ar 39.1 pantu, kas nosaka: ja persona speciāli aprīkotā telpā vai teritorijā sistemātiski izmitina un aprūpē klaiņojošus un bezpalīdzīgā stāvoklī nonākušus dzīvniekus, kā arī pieņem turēšanai un atsavināšanai dzīvniekus, lai atrastu tiem īpašniekus, viņai ir jāreģistrē dzīvnieku turēšanas vieta PVD kā dzīvnieku patversme.
Turpretī personai, kas speciāli aprīkotā telpā vai teritorijā sistemātiski par samaksu noteiktu laiku aprūpē tai īpašnieka atstātu mājas (istabas) dzīvnieku, minētā dzīvnieku aprūpēšanas vieta jāreģistrē PVD kā dzīvnieku viesnīca.
Lai uzlabotu dzīvnieku patversmju un viesnīcu reģistrācijas un apstiprināšanas kārtību un nodrošinātu dzīvnieku labāku aizsardzību un labturību, likums paredz izstrādāt jaunus MK noteikumus par dzīvnieku patversmēm un viesnīcām.
2024. gada 1. jūlijā stājās spēkā MK noteikumi Nr. 412 "Noteikumi par dzīvnieku patversmēm un dzīvnieku viesnīcām", kas nosaka patversmes un viesnīcas reģistrācijas, darbības apturēšanas, kā arī reģistrācijas anulēšanas kārtību, prasības telpām, aprīkojumam un inventāram, personālam, dzīvnieku uzņemšanai un reģistrācijai, dzīvnieku atsavināšanas kārtību u. c.
Tie aizstāja līdz tam spēkā esošos MK noteikumus Nr. 407 "Noteikumi par dzīvnieku labturības prasībām dzīvnieku patversmēs un dzīvnieku viesnīcās, kārtību, kādā dzīvnieku nodod dzīvnieku patversmē vai dzīvnieku viesnīcā, kā arī dzīvnieku patversmju un dzīvnieku viesnīcu reģistrācijas kārtību".