Meži ir mūsu bagātība dažādās nozīmēs. Tie ir nozīmīga Latvijas ainavas sastāvdaļa, jo aizņem pusi no valsts sauszemes teritorijas. Mežiem ir svarīga loma gaisa attīrīšanā, jo augošie koki piesaista oglekļa dioksīdu no izplūdes gāzēm. Un meži arī mūs silda, jo koksne veido apmēram trešdaļu no energoresursu patēriņa. Bet vai koksne ir labs un vērtīgs enerģijas iegūšanas avots?
Lai atbildētu uz šo jautājumu, jāizvērtē kurināmās koksnes loma energoresursu kopainā. Un tā ir vērā ņemama. Piemērotie klimatiskie apstākļi veicina koku augšanu un mežu izplešanos lauksaimnieciski neapstrādātās teritorijās, savukārt gadsimtiem senās malkas gādāšanas un dedzināšanas tradīcijas mājokļu apsildīšanai joprojām liek uzskatīt koksni par uzticamu kurināmo. Pat ja klimata pārmaiņu kontekstā skatījums uz koksnes dedzināšanu Eiropā mainās. Pat tik ļoti, ka, piemēram,
Lielbritānijas vides pētnieki aicina iedzīvotājus pat Ziemassvētkos neiekurt kamīnu un tādējādi atteikties no dziļi iesakņojušās gada nogales svētku tradīcijas. Viņu arguments ir pavisam vienkāršs – malkas krāsnis rada atmosfēras piesārņojumu.
Dedzināšanā radītais piesārņojums ir viens no galvenajiem iemesliem, kādēļ Eiropas Parlaments (EP) rosinājis grozījumus Atjaunojamo energoresursu direktīvā, kuri no 2030. gada paredz vairākus jaunus ierobežojumus meža biomasas izmantošanai. EP ierosina pilnībā izslēgt primāro biomasas enerģiju no atjaunojamās enerģijas un ilgtspējīga kurināmā aptvēruma. Līdz ar to meža biomasas kurināmais netiktu uzskatīts par nulles oglekļa dioksīda emisiju kurināmo un būtu pielīdzināts fosilajam kurināmajam. Tas nozīmētu papildu emisiju kvotu nodošanu, kas padarītu bioenerģiju finansiāli neizdevīgāku.