Starptautiskā Futbola federāciju asociācija (FIFA) trešdien ārkārtas kongresā, kas notika attālināti, lēma, ka 2030.gada Pasaules kauss futbolā vīriešiem notiks Spānijā, Portugālē un Marokā, bet 2034.gadā komandas sacentīsies Saūda Arābijā.
Pasaules kauss futbolā atgriezīsies Tuvajos Austrumos
Spānija, Portugāle un Maroka uzņems 2023.gada sacensības, bet Argentīna, Paragvaja un Urugvaja katra rīkos vienu no 104 spēlēm.
Dienvidamerikas valstis piedalīsies turnīrā, jo tiks atzīmēta sacensību simtgade. Urugvaja 1930.gadā uzņēma pirmo Pasaules kausu.
Uz jubilejas sacensību rīkošanu sākotnēji kandidēja arī Urugvajas, Argentīnas, Čīles un Paragvajas piedāvājums, taču novembra beigās Portugāles, Spānijas un Marokas piedāvājums tika atzīts par labāku, un valstis balsoja par turnīra aizvadīšanu šajās trīs valstīs.
Saūda Arābija kā vienīgais kandidāts tika apstiprināta 2034.gada Pasaules kausa rīkošanai.
Uzticot sacensību rīkošanu Tuvo Austrumu valstij Saūda Arābijai, cilvēktiesību organizācijas atkal ceļ trauksmi, ka turnīrs apdraudēs viesstrādnieku dzīvības, kā tas bija citā šī reģiona valstī Katarā pirms 2022.gada Pasaules kausa rīkošanas.
FIFA un Saūda Arābijas amatpersonas ir steigušās paziņot, ka 2034.gada turnīra rīkošana var paātrināt pārmaiņas, tai skaitā piešķirot lielākas pilsoniskās brīvības un tiesības sievietēm.
Tagad Saūda Arābijai būs jāsaskaras ar desmit gadus ilgu visas pasaules uzmanību darba likumdošanas un attieksmes pret strādniekiem, kas galvenokārt ir no Dienvidāzijas, jomā. Strādniekiem būs jābūvē un jāmodernizē 15 stadioni, kā arī viesnīcas un transporta tīkli.
Turnīra rīkotāju noteikšanas laikā FIFA ir akceptējusi vien ierobežotu Saūda Arābijas cilvēktiesību stāvokļa pārbaudi, kas šogad tika kritizēta Apvienoto Nāciju Organizācijā.
Saūda Arābijas un starptautiskās tiesību aizstāvju grupas un aktīvisti brīdināja FIFA, ka tā nav guvusi mācību no Kataras piemēram, gatavojoties 2022.gada Pasaules kausa sacensībām.
Jau ziņots, ka novembra beigās FIFA paziņoja par kopā ar Kataru izveidotu labdarības fondu 50 miljonu ASV dolāru (47,6 miljoni eiro) apmērā.
Fonda līdzekļus vairākās sociālajās programmās ir plānots ieguldīt sadarbībā ar Kataras Augstāko komiteju (SC), kas bija atbildīga par 2022.gada Pasaules kausa organizēšanu, ANO Bēgļu aģentūru (UNHCR), Pasaules Veselības organizāciju (PVO) un Pasaules Tirdzniecības organizāciju (PTO).
2030.gada Pasaules kauss ir plānots vasarā, bet par 2034.gada sacensību termiņiem vēl tiks lemts, jo vasarā turnīrs nevar notikt karstuma dēļ.