Arheologi Turcijā ir atklājuši zārku, kas, kā pieļauj eksperti, pieder kristiešu bīskapam, kurš bijis prototips mūsdienās pazīstamajam Ziemassvētku vecītim, ziņo ārvalstu mediji.
Arheologi, iespējams, atklājuši "Ziemassvētku vecīša" zārku
Demrē, Antālijā, Turcijā, atrodas Sv. Nikolaja baznīca, kas kopš 1989. gada bijusi populārs pētnieku izrakumu galamērķis, jo tiek uzskatīts, ka tā ir Svētā Nikolaja no Miras (tagad Demres) pēdējā atdusas vieta.
Sv. Nikolajs aizgāja mūžībā 343. gadā pēc Kristus.
Viņš bija grieķis, iedvesmojis gan stāstus par Ziemassvētku vecīti, gan Sinterklāsu, kurš ir analoga svētku figūra holandiešu kultūrā.
Vēstures stāsti vēsta, ka bīskaps palīdzēja trūcīgajiem, daloties ar savu mantojumu, lai sniegtu palīdzību tiem, kuriem tā bija nepieciešama.
Svētais Nikolass arī mēdza slepeni dalīt dāvanas, atstājot monētas cilvēku kurpēs.
Šķiet, ka arheologi varētu būt uzgājuši kaut ko, kas saistīts ar reliģisko personu.
Kad Svētais Nikolass nomira, viņš tika apglabāts savā baznīcā, lai gan Bizantijas imperators Teodosijs II viņam par godu lūdza tajā pašā vietā uzcelt vēl lielāku baznīcu.
Lai saglabātu viņa mirstīgās atliekas, tās tika pārvietotas uz sarkofāgu, kas pēc tam tika novietots jaunajā baznīcā.
Svētā Nikolaja mirstīgās atliekas iepriekš pieminētas vēsturē – 1087. gadā itāļu zagļi no viņa sarkofāga nozaga pāris kaulus, savukārt Pirmajā krusta karā jūrnieki nozaga atlikušos kaulus.
Taču tagad, 2024. gada izskaņā, arheologi baznīcas divstāvu piebūvē atklājuši kaļķakmens sarkofāgu, un viņi uzskata, ka tajā varētu būt tikušas apglabātas Svētā Nikolaja mirstīgās atliekas.
Pētnieki, kuri piedalījās "Legacy for the Future" projektā, sacīja, ka akmens zārks bijis teju divu metru dziļumā. Arheologi saprata, ka atrodas apbedījuma vietā, tikai tad, kad atklāja dzīvnieku kaulus un māla lampu daļas.
Pagaidām nav apstiprināts, vai zārks tiešām pieder Ziemassvētku vecīša priekšgājējam, jo par viņa īstā kapa atrašanās vietu jau ilgu laiku riņķo dažādas teorijas.
Archaeologists in Türkiye believe they have discovered the tomb of Saint Nicholas, famously known as Santa Claus 🇹🇷 pic.twitter.com/T1Wx40gp7P
— Daily Turkic (@DailyTurkic) December 6, 2024