Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

Dzimstības veicināšanai Tokijas valdība plāno ieviest četru dienu darba nedēļu

Ilustratīvs attēls.
Ilustratīvs attēls. Foto: Stock Holm/Shutterstock

Japānas galvaspilsēta Tokija gatavojas ieviest četru dienu darba nedēļu, lai palīdzētu strādājošajām māmiņām un palielinātu dzimstības līmeni, vēsta CNN.

Valdība apgalvo, ka jaunā kārtība, kas stāsies spēkā aprīlī, ļaus darbiniekiem katru nedēļu saņemt trīs brīvas dienas. Savukārt vecākiem, kuru bērni mācās pamatskolās no pirmās līdz trešajai klasei, tā ļaus samainīt daļu algas pret iespēju agri iziet no darba.

"Mēs pārskatīsim darba stilus, nodrošinot, ka nevienam nebūs jāatsakās no karjeras tādu dzīves notikumu dēļ kā bērna piedzimšana vai bērna aprūpe," sacīja Tokijas gubernatore Juriko Koike, atklājot šo plānu trešdien politikas runā.

Japānas dzimstības līmenis, kas jau daudzus gadus ir strauji krities, jūnijā sasniedza vēl vienu rekordzemu līmeni, lai gan valdība pastiprināja centienus mudināt jauniešus stāties laulībā un veidot ģimenes.

Saskaņā ar Veselības, darba un labklājības ministrijas datiem pagājušajā gadā tika reģistrēti tikai 727 277 dzimušie bērni, un dzimstības rādītājs, proti, bērnu skaits, kas sievietei piedzimst viņas dzīves laikā, samazinājās līdz jaunam zemākajam līmenim - 1,2 bērniem. Lai iedzīvotāju skaits saglabātos stabils, ir nepieciešams 2,1 dzimstības koeficients.

Daudzi sociologi arvien sarūkošo dzimstības līmeni skaidro ar darba kultūru un pieaugošajām dzīves dārdzības izmaksām. Japānas uzņēmumos jau ilgu laiku ir bijušas problēmas, kas saistītas ar nogurdinošām darba stundām, jo darbinieki bieži cieš no veselības apdraudējumiem un galējos gadījumos - pat nāvi no pārmērīgas darba slodzes.

Tāpat kā citās valstīs, sievietes bieži ir spiestas izvēlēties starp karjeru un ģimeni, taču Japānas unikālā virsstundu darba kultūra grūtniecību un bērnu audzināšanu padara īpaši sarežģītu.

Pāreja uz četru dienu darba nedēļu ir izraisījusi aizvien lielāku interesi Rietumos. Daži pētījumi liecina, ka tas uzlabo darbinieku labsajūtu un produktivitāti. Taču Japānas uzņēmumos, kuros darbā pavadītais laiks bieži vien tiek pielīdzināts lojalitātei uzņēmumam, šī ideja joprojām tiek uzskatīta par radikālu.

Tokija nav vienīgā pilsēta Āzijā, kur tiek īstenota ģimenēm draudzīgāka politika. Šā gada sākumā Singapūra ieviesa jaunas vadlīnijas, kas paredz, ka visiem uzņēmumiem ir jāizskata darbinieku lūgumi par elastīgu darba režīmu. Tas varētu ietvert četru dienu darba nedēļu vai elastīgu darba laiku.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu