Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

Dienvidkorejā opozīcija ierosinājusi impīčmentu pret prezidentu pēc karastāvokļa haosa

Dienvidkorejas prezidents Juns Sukjols.
Dienvidkorejas prezidents Juns Sukjols. Foto: AFP/SCANPIX

Dienvidkorejas galvenā opozīcijas partija trešdien pieprasīja, lai valsts prezidents Juns Sukjols nekavējoties atkāptos no amata pēc tam, kad viņš otrdien izsludināja ārkārtas karastāvokli un pēc dažām stundām to atcēla.

Dienvidkorejas opozīcijas likumdevēji ir ierosinājuši impīčmentu pret prezidentu Junu par viņa neveiksmīgo mēģinājumu otrdienas vakarā ieviest karastāvokli.

Priekšlikums vēl tiks apspriests pirms virzīšanas uz balsošanu, iespējams, vēlāk šonedēļ.

Japānas premjerministrs Šigeru Išiba paudis "ārkārtējas un nopietnas bažas" par prezidenta Juna īslaicīgo lēmumu izsludināt karastāvokli un paziņojis, ka cieši uzrauga situāciju kaimiņvalstī.

Iepriekš opozīcijā esošā Demokrātiskā partija paziņoja, ka gadījumā, ja prezidents nepiekritīs atkāpties, tā uzsāks impīčmenta prāvu pret viņu. Partija nāca klajā ar šo paziņojumu Nacionālās asamblejas (parlamenta) ārkārtas sēdes laikā.

Opozīcija uzsvēra, ka karastāvokļa izsludināšana bija "skaidrs konstitūcijas pārkāpums".

"Tas ir nopietns sacelšanās akts un perfekts iemesls impīčmentam," paziņoja Demokrātiskā partija.

Juns otrdien izsludināja karastāvokli, bet trešdienas rītā to atcēla pēc tam, kad visi klātesošie Nacionālās asamblejas deputāti aicināja prezidentu to atcelt.

Juns kā pamatojumu karastavokļa noteikšanai minēja opozīcijas lomu, apsūdzot to simpatizēšanā Ziemeļkorejai. Kopš Korejas kara beigām 1953.gadā starp Dienvidkoreju un Ziemeļkoreju oficiāli pastāv karastāvoklis, jo karš beidzās ar pamieru, nevis miera līgumu.

Kopš Dienvidkorejas pārejas uz demokrātiju astoņdesmito gadu beigās šī bija pirmā reize, kad šīs valsts prezidents bija izsludinājis karastāvokli.

Reaģējot uz katastāvokļa izsludināšanu, prezidenta palīgi trešdien masveidā iesniedza atlūgumus.

Prezidenta atkāpšanos trešdien pieprasīja arī Dienvidkorejas lielākā arodbiedrību apvienība - Korejas Arodbiedrību konfederācija, izsludinot "ģenerālstreiku uz nenoteiktu laiku", līdz prezidents atkāpsies.

Korejas Arodbiedrību konfederācija, kurā ir 1,2 miljoni biedru, apsūdzēja Junu par "nesaprātīgu un antidemokrātisku pasākumu" un paziņoja, ka viņš "pasludinājis paša varas beigas".

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu