Zinātniece turpmākos piecus gadus vadīs starptautisku zinātnisku komandu, kas pētīs sabiedrības attieksmes pret migrantiem atšķirības un iemeslus Centrālajā un Austrumeiropā Krievijas kara Ukrainā kontekstā.
Karš Ukrainā ir izraisījis lielāko bēgļu krīzi Eiropā kopš Otrā pasaules kara. Līdztekus attieksme pret imigrāciju ir pretrunīgi vērtēts jautājums mūsdienu Eiropā, kas padara tās izpēti nozīmīgu un interesantu, klāsta Mieriņa.
"Kādēļ mēs atgrūžam vienus, bet ar prieku uzņemam citus? Situācija ar Ukrainas bēgļiem paver unikālu iespēju labāk saprast mums pašiem sevi un sabiedrību," par savu pētījumu stāstīja socioloģe.
Zinātnieki daudzdisciplinārā pieejā analizēs situāciju Latvijā, Polijā, Ungārijā un salīdzinošam kontekstam Itāliju, lai noskaidrotu, kā noteikti faktori veido attieksmi pret bēgļiem un migrantiem.
Pētījums uzsver vēsturiskās atmiņas, kolektīvās traumas, kopējā pretinieka un baiļu par drošību nozīmi. Līdz šim attieksmi pret migrantiem skaidrojuši naratīvi, kas koncentrējušies uz ksenofobiju, etnisko nacionālismu, rasu aizspriedumiem un resursu spriedzi.
Tā ir pirmā reize pēc vairāk nekā desmit gadu pārtraukuma, kad ERC grants piešķirts zinātniekiem Latvijā.