Latvijas Universitātes (LU) Ekonomikas un sociālo zinātņu fakultātes tenūrprofesore, LU Diasporas un migrācijas pētījumu centra direktore Inta Mieriņa saņēmusi Eiropas Pētniecības padomes (ERC) grantu teju 2 miljonu eiro apmērā, aģentūra LETA informēja LU.
Pirmo reizi vairāku gadu laikā Latvijas zinātnieki saņem Eiropas Pētniecības padomes grantu
Zinātniece turpmākos piecus gadus vadīs starptautisku zinātnisku komandu, kas pētīs sabiedrības attieksmes pret migrantiem atšķirības un iemeslus Centrālajā un Austrumeiropā Krievijas kara Ukrainā kontekstā.
Karš Ukrainā ir izraisījis lielāko bēgļu krīzi Eiropā kopš Otrā pasaules kara. Līdztekus attieksme pret imigrāciju ir pretrunīgi vērtēts jautājums mūsdienu Eiropā, kas padara tās izpēti nozīmīgu un interesantu, klāsta Mieriņa.
"Kādēļ mēs atgrūžam vienus, bet ar prieku uzņemam citus? Situācija ar Ukrainas bēgļiem paver unikālu iespēju labāk saprast mums pašiem sevi un sabiedrību," par savu pētījumu stāstīja socioloģe.
Zinātnieki daudzdisciplinārā pieejā analizēs situāciju Latvijā, Polijā, Ungārijā un salīdzinošam kontekstam Itāliju, lai noskaidrotu, kā noteikti faktori veido attieksmi pret bēgļiem un migrantiem.
Pētījums uzsver vēsturiskās atmiņas, kolektīvās traumas, kopējā pretinieka un baiļu par drošību nozīmi. Līdz šim attieksmi pret migrantiem skaidrojuši naratīvi, kas koncentrējušies uz ksenofobiju, etnisko nacionālismu, rasu aizspriedumiem un resursu spriedzi.
Tā ir pirmā reize pēc vairāk nekā desmit gadu pārtraukuma, kad ERC grants piešķirts zinātniekiem Latvijā.
Eiropas Savienības (ES) veidotā neatkarīgā zinātniskā padome ERC ir vadošā Eiropas finansēšanas organizācija zinātnes izcilībai. ERC piešķir piecu dažādu veidu grantus atkarībā no zinātnieku karjeras posma.
Šogad konsolidatora grantam, kuru ieguvusi Mieriņa, pieteikti 2313 projekti, no tiem 733 sociālo un humanitāro zinātņu jomā. Finansējums piešķirts tikai 14,2% no iesniegumiem.
Līdz šim kādu no pētniecības grantiem Latvijā ir saņēmis tikai viens zinātnieks - 2013.gadā izcilības grantu piešķīra LU Eksakto zinātņu un tehnoloģiju (EZTF) tenūrprofesoram Andrim Ambainim kvantu datoru algoritmu priekšrocību un ierobežojumu pētniecībai.
Šogad sinerģijas granta projektu par vēsturisko pandēmiju izpēti kopīgi ieguva četri zinātnieki, kuru komandā LU kā partneri pārstāv LU EZTF fakultātes profesors Normunds Stivriņš.