Tūkstošiem Vācijas autobūves uzņēmuma "Volkswagen" (VW) darbinieku pirmdien sāks streiku, saasinoties strīdam ar krīzes skarto kompāniju, kas plāno likvidēt tūkstošiem darbavietu.
Vācijā "Volkswagen" rūpnīcās sāk streikot (1)
VW smagi skāris ražošanas izmaksu kāpums, nepārliecinošā pāreja uz elektromobiļiem un spēcīgā konkurence nozīmīgajā Ķīnas tirgū. Kompānija paziņojusi par plāniem samazināt izmaksas miljardiem eiro apmērā.
Vācijā ietekmīgā arodbiedrība "IG Metall" un darbinieku padome ir centusies panākt darbavietu aizsargāšanu pēc tam, kad septembrī VW paziņoja, ka apsver rūpnīcu Vācijā slēgšanu, kas ietekmētu ap 120 000 darbinieku.
"Pirmdien visas rūpnīcās sāksies brīdinājuma streiki," paziņoja "IG Metall" pārstāvis sarunās Torstens Grēgers pēc tam, kad kompānija noraidīja arodbiedrības ierosinājumus darbavietu aizsardzībai.
Grēgers brīdināja, ka nepieciešamības gadījumā tas var kļūt par "smagāko strīdu par algām, kādu "Volkswagen" jebkad piedzīvojis".
Kompānija paziņa, ka "ciena darbinieku tiesības" un tic "konstruktīvam dialogam", lai panāktu "ilgtermiņa risinājumu, kuru atbalsta darbinieki". Uzņēmums arī esot veicis pasākumus, lai nodrošinātu piegādes streika laikā.
Eiropas lielākā ekonomikā pašlaik ir sarežģīts posms, ko saasina politiskās neskaidrības pirms februārī gaidāmajām parlamenta vēlēšanām.
VW oktobrī paziņoja, ka trešajā ceturksnī uzņēmuma peļņa gada salīdzinājumā ir sarukusi par 64% līdz 1,58 miljardiem eiro.
Pagājušajā nedēļā uzņēmums paziņoja, ka "ekonomisku apsvērumu" dēļ pārdod atzaru Ķīnas Sjiņdzjanas reģionā. Iepriekš uzņēmums tika mudināts aiziet no reģiona saistībā ar bažām par cilvēktiesību pārkāpumiem.
"Volkswagen" septembra sākumā pavēstīja, ka uzņēmumam nepieciešama ievērojama restrukturizācija konkurētspējas saglabāšanai, un tas apsver iespēju pirmo reizi savā 87 gadus ilgušajā vēsturē Vācijā slēgt ražotnes.
Savukārt uzņēmuma komiteja, kas pārstāv darbinieku intereses, oktobrī paziņoja, ka autoražotājs plāno valstī slēgt vismaz trīs rūpnīcas un likvidēt desmitiem tūkstošu darbavietu.
"Volkswagen" septembrī atcēla vienošanos ar darba ņēmējiem Vācijā, kas nepieļauj piespiedu atlaišanu līdz 2029.gada beigām. Šī vienošanās bija spēkā kopš 1994.gada. Tagad uzņēmumam iespējams likvidēt darba vietas, sākot no 2025.gada vidus.
Eiropas autoražotājiem bažas rada arī Eiropas Savienības lēmums noteikt papildu ievedmuitas tarifus Ķīnā ražotiem elektromobiļiem, kas var izraisīt Pekinas atbildes reakciju.
Grūtības valda visā Eiropas autorūpniecības sektorā, jo pieprasījums ir vājš un pāreja uz elektromobiļiem ir kūtrāka nekā gaidīts,
Vācijā lielākie autoražotāji, piemēram, VW, BMW un "Mercedes-Benz" ir samazinājuši savs peļņas prognozes, bet nozīmīgākie piegādātāji ir paziņojuši par darbavietu likvidāciju.