Rīgas domes priekšsēdētājs (Jaunā Vienotība) Vilnis Ķirsis norāda, ka tas process jau ir sācies kādu laiku atpakaļ. "Ir vēl Pieminekļu padome - tāda institūcija, kurā tas ir skatīts, un tas ir kādu laiku aizņēmis," viņš skaidro.
Vaicāts, vai, mainoties koalīcijai, pieminekļus liks atpakaļ, Ķirsis cer, ka tā nenotiks. Tomēr sliktākajā scenārijā nevar izslēgt arī šādu variantu.
Rīgas domes deputāts (Kods Rīgai) Māris Mičerevskis norāda, ka tas ir politisks lēmums, kas tiek izlemts koalīcijā. Viņaprāt, tas esot pareizi arī šajā gadījumā, jo tagad esot laiks, kad izšķirties, vai valsts skatās uz Krievijas vai Eiropas pusi.
Biedrība "Publiskās atmiņas centrs" apvieno vēsturniekus un pētniekus, no kuriem liela daļa iepriekš strādāja tā sauktajā čekas maisu izpētes komisijā. Tai bija jāizstrādā rekomendācijas VDK kartotēkas atvēršanai. Šo uzdevumu komisija neizpildīja, bet publicēja virkni zinātnisku pētījumu. Biedrību vada Kārlis Kangeris, izpildinstitūcijā ir arī "Jaunās Vienotības" biedre Nikola Elīza Sveržicka. Arī Didzis Šēnbergs, kas komunicē biedrības vārdā, ir “Jaunajā Vienotībā” un partijas sarakstā kandidēja Eiroparlamenta vēlēšanās.
"Publiskās atmiņas centrs ir koncentrējies tikai uz tādām personībām, kas ir vai nu tieši piedalījušies Latvijas Republikas neatkarības likvidēšanā, vai bijušas PSRS drošības orgānu vai slepeno dienestu darbinieki, kas cīnījušies pret Latvijas Republikas esību kā tādu, personas, kas ir tiesātas par darbību pret Latvijas Republiku, kā arī PSRS vai Krievijas militārpersonas, kuru tēli pārstāv likumā aizliegto kara ideoloģiju, ko nosoda arī starptautiskais pakts par politiskām, pilsoniskām tiesībām," skaidro Šēnbergs.