Viņš norāda, ka atsevišķos gadījumos ir balsots, un balsojums bijis nelabvēlīgs. "Tomēr pēc kāda laika mēs esam nonākuši pie viedokļa, ka šis objekts pārstāv imperiālisma ideoloģiju vai komunistiskā totalitārā režīma ideoloģiju un esam vērsušies attiecīgās pašvaldības un valsts iestādēs," viņš saka.
Viens šāds piemērs ir zinātnieka Mstislava Keldiša krūšutēls. Sākumā biedrība vēlējās to saglabāt, bet vēlāk secinājusi, ka viņš tiek uztverts kā padomju armijas militāro sasniegumu simbols.
Pētersone uzskata, ka aizvāktais okupācijas simbols "atbrīvotāju" piemineklis Uzvaras parkā - tas ir brīnišķīgs risinājums, un pašlaik visi uzelpo. Taču attiecībā uz latviešu kultūras cilvēkiem, kas snieguši nozīmīgu devumu, viņasprāt, būtu jāveido stāsti, jāapspēlē un jāstāsta par vēsturi.
"Cilvēki ir pretrunīgi, visi, lai kuru mēs ņemtu ģēniju - Čaks, Smiļģis. Tagad mēs visu novāksim, lai mums nebūtu nekādu sāpīgu atmiņu, lai mums nebūtu jārunā par neērtām lietām. Nē, nē. Jāatrod cieņpilns risinājums," uzsver Pētersone.
"Viens no šīs demontāžas ļoti svarīgiem elementiem ir šī saruna, ka cilvēki, kuri nodevuši valsti, viņi ir pēc tam okupācijas varas godināti. Mēs pēc tam savā demokrātiskā valstī apzināmies, ka tas ir nepieļaujami, mēs sarunājamies publiski un izglītojam arī jaunāko paaudzi, kādu iemeslu dēļ viņi nonāca pie šīs valsts nodevības lēmuma. Un mēs, visa sabiedrība, kopumā iegūstam stiprāku un noderīgāku imunitāti pret totalitārisma idejām un pret kara ideoloģiju," saka Šēnbergs.
Diskusijas vēl turpinās par daudziem objektiem. Ceļa malā esošā skulptūra Berģos duras acīs, bet tā atrodas blakus apbedījumiem, tādēļ pārvietošana būtu apstrīdama. Lucavsalā ir piemineklis 1701.gadā kritušiem krievu karavīriem. Šo objektu gadiem tā sauktās krievu pasaules ideju virzīšanai izmantojusi Krievijas vēstniecība un prokrieviskas organizācijas.
Šoruden demontēts arī rakstniecei Annai Saksei veltītais piemineklis viņas dzimtajā Lejasciemā, Gulbenes novadā. Tas darīts pēc "Publiskās atmiņas centra" un Sakses novadnieces filozofes Maijas Kūles aicinājuma. Biedrība cenšas panākt arī Sarkanās armijas komandiera un Jāņa Fabriciusa pieminekļa novākšanu Ventspilī. Pēc Pirmā Pasaules kara viņš bija augstos Padomju Savienības amatos, taču nomira ilgi pirms Latvijas okupācijas.