Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

"Mums ar to nav nekāda sakara." Serbija noliedz saistību ar sprādzienu elektrostaciju ūdensapgādes kanālā Kosovā (1)

Raksta foto
Foto: EPA/Scanpix

Serbijas prezidents Aleksandrs Vučičs svētdien noliedza, ka Belgrada būtu izplānojusi sprādzienu, kurā tika bojāts divu valsts galveno elektrostaciju ūdensapgādes kanāls, un apsūdzēja, ka Kosova pati ir iesaistīta hibrīduzbrukumā Serbijai.

Sprādziens piektdien notika pie Zubinpotokas pilsētas etnisko serbu apdzīvotajos Kosovas ziemeļos. Tajā sabojāts kanāls, kas piegādā ūdeni dzesēšanas sistēmām divās ar oglēm darbinātās elektrostacijās, kuras saražo lielāko daļu Kosovas elektroenerģijas. Kanāls ar ūdeni apgādāja arī simtiem tūkstošu cilvēku.

Kosovas premjerministrs Albins Kurti nekavējoties apsūdzēja Serbiju par sprādziena organizēšanu, paziņojot, ka ir noticis terorakts.

Savukārt Vučičs svētdien uzrunā tauta sacīja, ka incidents un Prištinas apsūdzības ir "plaša un nežēlīga hibrīduzbrukuma [Serbijai] mēģinājums".

"Mums ar to nav nekāda sakara," paziņoja Vučičs.

Belgradas Kosovas lietu birojs pauda pārliecību, ka notikušais sniedz Kosovas valdībai ieganstu vērsties pret etniskajiem serbiem Kosovā.

Vienlaikus Serbijas prezidents atturējās no tiešām apsūdzībām par sprādziena organizēšanu konkrētām personām vai valstij, bet teica, ka Serbijas varasiestādes ir sākušas savu izmeklēšanu par notikušo.

Svētdien Kosova pastiprināja kritiskās infrastruktūras, piemēram, tiltu, transformatoru staciju, antenu, ezeru, kanālu, aizsardzību ar policijas un drošības spēku patruļām.

Sestdien Kosova paziņoja par vairāku aizdomās turēto aizturēšanu. Operācijā Kosovas policija konfiscējusi "200 militāros formas tērpus, sešus granātmetējus, divas šautenes, pistoli, maskas un nažus".

Serbijas un Kosovas, kurā vairākums ir etniskie albāņi, naidīgās attiecības ir saglabājušās kopš pagājušā gadsimta 90.gadu beigām, kad beidzās karš starp Belgradas spēkiem un etniskajiem albāņu separātistiem, kas tolaik bija Serbijas province.

Kosova 2008.gadā pasludināja neatkarību, ko Serbija nekad nav atzinusi.

Kurti valdība Prištinā jau mēnešiem ilgi ir centusies likvidēt paralēlo sistēmu, ko atbalsta Belgrada un kas nodrošina sociālos pakalpojumus un politiskos birojus Kosovas etniskajai serbu minoritātei.

Piektdienas uzbrukums sekoja vairākiem vardarbīgiem incidentiem Kosovas ziemeļos. Piemēram šonedēļ uz vietējās padomes ēku un policijas iecirkni tika mestas rokas granātas.

Kosovā 9.februārī gaidāmas parlamenta vēlēšanas.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu