Lai gan bijušais Ventspils mērs Aivars Lembergs ("Latvijai un Ventspilij") pēc iekļūšanas Lielbritānijas sankciju sarakstā paziņoja, ka viņam Lielbritānijā nekādi īpašumi nepieder, gan viņa krimināllietas materiāli, gan publiski pieejama informācija norāda uz iespējamām Lemberga ģimenes īpašumtiesībām kompānijās Apvienotajā Karalistē un britu aizjūras teritorijās. Arī tajās Lielbritānijas sankcijas būtu jāpiemēro, secina LTV raidījums "de facto".
Bijušais Ventspils mērs Lembergs kā viens no pirmajiem nonācis Lielbritānijas sankciju sarakstā jaunās britu valdības sāktajā pretkorupcijas kampaņā. Lembergs kopā ar ukraiņu oligarhu Dmitriju Firtašu un Angolas bijušā prezidenta meitu Izabellu duš Santušu nodēvēti par "trim bēdīgi slaveniem kleptokrātiem".
Lielbritānijas ārlietu ministrijas paziņojumā teikts, ka Lembergs ļaunprātīgi izmantojis politisko stāvokli, lai veiktu kukuļņemšanu un naudas atmazgāšanu. Ienākumus viņš centies slēpt investīciju trastos un citās struktūrās, tostarp uz savas meitas Līgas vārda. Tādēļ arī viņa iekļauta sankciju listē.
"Pirmā lieta, kas ir redzama, ka iepriekšējā britu valdība, konservatīvo valdība, tika daudz kritizēta par nepietiekamu pretkorupcijas sankciju pielietošanu. Un šī kritika nāca no pilsoniskās sabiedrības, cilvēkiem kā es, bet arī no opozīcijā esošajiem leiboristiem. Tādēļ viņiem bija svarīgi pēc nonākšanas valdībā ātri rīkoties," saka Finanšu un drošības centra direktors Toms Kītings no Lielbritānijas.
Kā min britu eksperts, sankciju sarakstam kā pirmie varētu būt nolasīti visvieglāk aizsniedzamie zemākajos koka zaros: "Man nav zināms, kāpēc viņi izvēlējās tieši šos mērķus, ja vien neskaita to, ka Lembergs no Latvijas jau bija ASV sankciju sarakstā, tādēļ savā ziņā bija viegls mērķis."