Drošības apsvērumu dēļ ANO aģentūra palīdzībai palestīniešu bēgļiem (UNRWA) apturējusi palīdzības piegādes caur Keremšalomas robežšķērsošanas punktu starp Izraēlu un Gazas joslu, svētdien paziņoja UNRWA vadītājs Filips Lazarīni.
Drošības apsvērumu dēļ apturēta palīzības piegāde Gazas joslā no Izraēlas
"Mēs pārtraucam palīdzības piegādi caur Keremšalomu, kas ir galvenais robežšķērsošanas punkts humānās palīdzības piegādei uz Gazu. Ceļš no šīs robežšķērsošanas vietas jau mēnešiem ilgi nav bijis drošs. 16.novembrī bruņotas bandas nozaga lielu palīdzības kravas automašīnu konvoju," paziņojumā platformā "X" norādīja UNRWA vadītājs.
Viņš informēja,. ka sestdien UNRWA mēģināja pa šo maršrutu ievest dažas kravas automašīnas ar pārtikas kravām. "Tās visas tika nolaupītas," viņš piebilda, brīdinot, ka Gazā "strauji padziļinās bads".
Lazarīni atzina, ka humānās palīdzības operācija ir kļuvusi "lieki neiespējama" "ilgstošā aplenkuma, Izraēlas iestāžu radīto šķēršļu, politisko lēmumu ierobežot palīdzības apjomu, drošības trūkuma palīdzības maršrutos un vietējās policijas mērķtiecīgas darbības" dēļ.
Viņš aicināja Izraēlu nodrošināt palīdzības plūsmu uz Gazas joslu un sacīja, ka šai valstij "jāatturas no uzbrukumiem humānās palīdzības darbiniekiem".
Tas notika pēc Izraēlas trieciena sestdien, kad tika nogalināti trīs ASV labdarības organizācijas "World Central Kitchen" līgumdarbinieki, no kuriem viens, kā apgalvo Izraēlas militārie spēki, bija iesaistīts Gazas joslā valdošā palestīniešu kaujinieku grupējuma "Hamās" sarīkotajā slaktiņā Izraēlā 2023.gada 7.oktobrī.
Apvienoto Nāciju Organizācija pagājušajā mēnesī paziņoja, ka kopš kara sākuma pagājušā gada oktobrī ir nogalināti 333 palīdzības darbinieki, no kuriem 243 bija UNRWA darbinieki.
Lazarīni atkārtoti aicināja panākt pamieru, "kas garantētu arī drošu un nepārtrauktu palīdzības piegādi cilvēkiem, kuriem tā nepieciešama".
Izraēla, kas pagājušā gada kara sākumā "Hamās" pārvaldītajai teritorijai noteica pilnīgu aplenkumu, vaino palīdzības organizāciju nespēju apstrādāt un izdalīt lielu palīdzības daudzumu.
UNRWA jau gadiem nav ticis nodrošināts pietiekams finansējums, bet šogad situāciju saasināja Izraēlas paustās apsūdzības, ka 12 no aģentūras 13 000 darbinieku Gazas joslā piedalījās 7.oktobra uzbrukumā. UNRWA nekavējoties atstādināja konkrētos darbiniekus.
Situācija Tuvajos Austrumos saasinājās pēc tam, kad palestīniešu teroristiskais grupējums "Hamās" pērn 7.oktobrī sarīkoja slaktiņu Izraēlā, kura laikā teroristi noslepkavoja gandrīz 1200 cilvēkus, pamatā civilistus, un sagrāba 250 ķīlniekus. Izraēlas varasiestādes paziņojušas, ka kaujinieki Gazā joprojām tur ap simt ķīlnieku, no kuriem trešdaļa esot miruši.
Reaģējot uz 7.oktobra slaktiņu Izraēla paudusi apņēmību iznīcināt "Hamās" un uzsākusi plašu militāro operāciju Gazas joslā. Teroristu kontrolētās Gazas joslas varasiestādes apgalvo, ka karadarbības rezultātā Gazas joslā esot nogalināti gandrīz 44 000 cilvēku, taču šie skaitļi, domājams, ir stipri pārspīlēti, ņemot vērā to dezinformāciju, ko līdz šim pastāvīgi izplata "Hamās". Turklāt liela daļa no nogalinātajiem ir islāmistu grupējumu kaujinieki.