Gruzijas Iekšlietu ministrija piektdien paziņoja, ka naktī uz piektdienu notikušajos protestos pret Eiropas Savienības (ES) iestāšanās sarunu apturēšanu aizturēti 43 cilvēki.
VIDEO ⟩ Gruzijā izcēlušies vardarbīgi protesti pret ES iestāšanās sarunu apturēšanu
Iekšlietu ministrija pavēstīja, ka 32 tās darbinieki guvuši ievainojumus un tiesībsargājošās iestādes aizturējušas 43 personas par nepakļaušanos likumīgiem policijas rīkojumiem un sīko huligānismu.
Police and special forces have begun using force to break up peaceful protests. The non-legitimate government’s actions are intensifying the crisis in Georgia. 🇬🇪 #GeorgiaProtests #HumanRights #EuroIntegration #GeVote2024 pic.twitter.com/FbKe0aP044
— Transparency Int'l GE (@Transparency_GE) November 28, 2024
Tūkstošiem cilvēku izgāja demonstrācijās Tbilisi un citās Gruzijas pilsētās pēc tam, kad premjerministrs Iraklijs Kobahidze ceturtdien paziņoja, ka Gruzija līdz 2028.gada beigām atsakās no iestāšanās sarunām ar ES.
Ceturtdienas vakarā un piektdienas rītā policija raidīja gumijas lodes un asaru gāzi, kā arī izmantoja ūdens lielgabalus, pie parlamenta ēkas Tbilisi vēršoties pret protestētājiem.
Protestu laikā tika ievainotas divas opozīcijas politiķes Elene Hoštarija un Nana Malaškija.
Hoštarija guva rokas lūzumu, bet Malašhija - deguna lūzumu, paziņoja opozīcija.
Gruzijas PEN centrs pavēstīja, ka starp aizturētajiem ir arī slavenais dzejnieks Zviads Ratiani, un pieprasīja viņu nekavējoties atbrīvot.
Paziņojot par iestāšanās sarunu apturēšanu, Kobahidze arī pavēstīja, ka Gruzija atsakās no jebkādiem ES budžeta grantiem. Viņš norādīja, ka 2028.gada beigas ir termiņš, līdz kuram Tbilisi būšot no ekonomiskā viedokļa pietiekami sagatavota, lai uzsāktu iestāšanās sarunas ar ES ar mērķi tai pievienoties 2030.gadā.
Tikmēr Eiropas Parlaments (EP) ceturtdien ar 444 balsīm par, 72 pret, un 82 deputātiem atturoties, pieņēma rezolūciju, kurā nosodīja 26.oktobrī notikušās Gruzijas parlamenta vēlēšanas, jo tās nebija nedz brīvas, nedz godīgas. Parlamenta vēlēšanas lielā mērā tika uzskatītas par rādītāju gruzīnu vēlmei pievienoties ES.
Gruzijas parlamenta vēlēšanās saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem uzvarēja "Gruzijas sapnis", taču opozīcijas partijas un prezidente Salome Zurabišvili neatzīst vēlēšanu rezultātus, uzskatot tos par viltotiem. Opozīcijas deputāti boikotē jaunā parlamenta sēdes.