Būtisku pārkāpumu dēļ Eiropas Parlamenta (EP) deputāti neatzīst neseno parlamenta vēlēšanu iznākumu Gruzijā un aicina gada laikā tās rīkot atkārtoti, aģentūru LETA informēja EP preses sekretārs Jānis Krastiņš.
EP būtisku pārkāpumu dēļ aicina rīkot jaunas vēlēšanas Gruzijā
EP ceturtdien ar 444 balsīm par, 72 pret un 82 deputātiem atturoties pieņēma rezolūciju, kurā nosodīja 26.oktobrī notikušās parlamenta vēlēšanas Eiropas Savienības (ES) kandidātvalstī Gruzijā, norādot, ka tās nebija ne brīvas, ne godīgas. Deputāti uzsver, ka tas ir vēl viens apliecinājums tam, ka valsts turpina atkāpties no demokrātijas, "par ko pilnībā atbildīga ir valdošā partija "Gruzijas sapnis".
Deputāti nosoda vēlēšanās fiksētos pārkāpumus, tostarp dokumentētos vēlētāju iebiedēšanas gadījumus, manipulācijas ar nodotajām balsīm, iejaukšanos vēlēšanu novērotāju un plašsaziņas līdzekļu darbā un iespējamās manipulācijas ar elektroniskajām balsošanas iekārtām
Viņi piebilst, ka valsts Centrālās vēlēšanu komisijas paziņotie balsošanas rezultāti "nav ticams Gruzijas tautas gribas atspoguļojums". Parlaments atsakās jebkādi atzīt vēlēšanu rezultātus un aicina tos neatzīt arī starptautiskajai sabiedrībai, un deputāti vēlas, lai vēlēšanas tiktu atkārtotas gada laikā un starptautiskā pārraudzībā.
Tāpat EP atbalsta aicinājumus veikt neatkarīgu starptautisku izmeklēšanu saistībā ar apgalvojumiem par vēlēšanu manipulācijām, un vēlas, lai ES un tās dalībvalstis piemērotu personiskas sankcijas tām amatpersonām un politiskajiem līderiem Gruzijā, kuri ir atbildīgi par demokrātijas regresu, vēlēšanu tiesību aktu un standartu pārkāpumiem un valsts iestāžu ļaunprātīgu izmantošanu.
Tas attiecas uz premjerministru Irakli Kobahidzi, Tbilisi mēru un valdošās partijas "Gruzijas sapnis" ģenerālsekretāru Kahu Kaladzi, Gruzijas parlamenta priekšsēdētāju Šalvu Papuašvili un bijušo premjerministru un oligarhu Bidzinu Ivanišvili. Deputāti arī aicina ES stingri ierobežot oficiālos ES līmeņa kontaktus ar Gruzijas valdību un parlamentu, vienlaikus skaidri norādot, ka nesen pieņemto antidemokrātisko tiesību aktu, tostarp "likuma par ārvalstu ietekmes pārredzamību" dēļ Gruzijas integrācijas process ES jau ir faktiski apturēts.
EP arī nosoda Krievijas sistemātisko iejaukšanos Gruzijas demokrātiskajos procesos, izmantojot dezinformāciju, piemēram, "globālā kara partijas" sazvērestību - saskaņā ar to opozīcijas partijas ievilktu valsti karā ar Krieviju, jo tā liks darīt Rietumi. Deputāti izteica stingru brīdinājumu Gruzijas varas iestādēm, ka jebkādi mēģinājumi aizliegt likumīgi dibinātas politiskās partijas vēl vairāk attālinātu valsti no ES un padarītu neiespējamu jebkādu virzību uz pievienošanos ES. Viņi arī norāda, ka "Gruzijas sapņa" īstenotā politika nav savienojama ar Gruzijas eiroatlantisko integrāciju.
LETA jau rakstīja, ka Gruzijas parlamenta vēlēšanās 26.oktobrī saskaņā ar oficiālajiem rezultātiem uzvarēja "Gruzijas sapnis", taču opozīcijas partijas un prezidente Salome Zurabišvili neatzīst vēlēšanu rezultātus, uzskatot tos par viltotiem. Zurabišvili paudusi viedokli, ka vēlēšanu atzīšana nozīmē "Krievijas atnākšanu un Gruzijas pakļaušanu". Parlamenta vēlēšanas lielā mērā tika uzskatītas par rādītāju gruzīnu vēlmei pievienoties ES.