Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Jaunais zāļu cenu modelis mazinās recepšu zāļu cenu, sola Veselības ministrija

Aptieka; ilustratīvs foto.
Aptieka; ilustratīvs foto. Foto: Ieva Makare/LETA

Jaunā zāļu cenu modeļa ieviešana neietekmēs zāļu pieejamību un samazinās recepšu zāļu cenu par 15-20% neatkarīgi no ieviestās recepšu apkalpošanas (farmaceita pakalpojuma) maksas, 28. nomvebrī preses konferencē par gatavību nākamgad ieviest jauno zāļu cenu veidošanas modeli pauda veselības ministrs Hosams Abu Meri (JV).

Jau vēstīts, ka jaunais zāļu cenu modelis paredz ieviest jaunu zāļu uzcenojuma modeli, atbilstoši kuram lieltirgotavām par viena recepšu zāļu iepakojuma izplatīšanu noteikts fiksēts uzcenojums 0,50 eiro apmērā. Tāpat plānots ieviest recepšu apkalpošanas maksu, "lai stiprinātu farmaceita lomu un kompensētu aptiekām ieņēmumu kritumu". Iedzīvotājiem no savas kabatas būs jāsedz 75 centi par recepti, bet vēl 75 centus lielajām aptiekām par katru receptes apkalpošanu samaksās valsts, bet vienīgajām aptiekām apdzīvotās vietās valsts piemaksās 1,75 eiro.

Līdz pat pat decembrim Veselības ministrija (VM) turpinās sarunas ar nozares pārstāvjiem - farmaceitiem un zāļu tirgotājiem -, lai risinātu tehniskus jautājumus, kas saistīti ar jaunā modeļa ieviešanu.

Tāpat modelī uzlabota pieejamība jauniem inovatīviem medikamentiem - paplašināts kompensējamo zāļu saraksts un vienādots uzcenojuma mehānisms, kā rezultātā medikamenti maksās mazāk. Jaunā modeļa ieviešanas rezultātā samazinātas izmaksas tieši par dārgākajām zālēm, uzsvēra ministrs un VM Farmācijas departamenta direktore Inese Kaupere.

Kaupere atzīmēja, ka par receptēm, kas izrakstītas bērniem līdz 18 gadu vecumam, jāmaksā nebūs. Par receptēm maksāt nevajadzēs arī trūcīgām personām, kurām būs noteikts atbrīvojums no maksas farmaceita pakalpojuma.

Līdztekus hroniskajiem pacientiem būs iespēja izrakstīt zāles trīs mēnešu patēriņam vienā receptē.

Papildu atbalsts jaunajā modelī paredzēts arī individuālajām aptiekām, kas veic arī sociālo funkciju reģionos, - tām noteikta augstāka piemaksa līdzīgi, kā tas ir ģimenes ārstiem, lai veicinātu pakalpojumu pieejamību, informēja Kaupere.

Abu Meri jaunā zāļu modeļa ieviešanu pamatoja ar to, ka Latvijas medikamentu cenas līdz šim bijušas augstākas nekā Lietuvā un Igaunijā. Viņaprāt, izmaiņas nodrošinās lētākas recepšu zāles, mainot līdzšinējo uzcenojuma modeli, uz ko norādījusi arī Konkurences padome, Pasaules Veselības organizācija un Pasaules Banka.

Vienlaikus ministrs sacīja, ka daudzviet sabiedrībā izskanējis viedoklis, ka jaunais zāļu cenu veidošanas modelis varētu novest pie tā, ka konkrēti medikamenti kļūs iedzīvotājiem nepieejamāki, bet tā neesot patiesība - VM nepieļaus, ka zāļu tirgotājs medikamentus "tur skapītī" un padara tos nepieejamus Latvijas iedzīvotājiem, atzīmēja Abu Meri.

Kā atzina VM valsts sekretāre Agnese Vaļuliene, ministrijā regulāri tiek sekots līdzi zāļu pieejamībai. Tāpat Zāļu valsts aģentūra (ZVA) uzrauga zāļu pieejamību, regulāri ziņojot par izmaiņām. Vaļuliene uzsvēra, ka zāļu pieejamības situācija jau ilgstoši bijusi mainīga un nav saistīta ar jauno zāļu cenu veidošanas modeli, jo ir plašāka problēma. Pašlaik izstrādāts arī skaidrs rīcības algoritms mākslīgas zāļu nepieejamības novēršanai, ja tāda tiks konstatēta.

VM paudusi, ka jaunais uzcenojumu modelis "paredz atteikties no necaurspīdīgās procentuālās pieejas uzcenojuma mehānismā lieltirgotavām un aptiekām, kas var motivēt aptiekās pārdot pacientiem dārgākus medikamentus, nevis līdzvērtīgas efektivitātes zāles, kas ir lētākas".

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu