Bruto darba samaksas mediāna par pilnas slodzes darbu 2024.gada trešajā ceturksnī bija 1385 eiro. Salīdzinot ar 2023.gada trešo ceturksni tā pieaugusi par 135 eiro jeb 10,8%. Darba samaksas mediāna pēc darba nodokļu nomaksas šogad trešajā ceturksnī bija 1016 eiro, kas gada laikā ir kāpums par 9%.
Statistikas pārvaldē atzīmē, ka vidējās darba samaksas pārmaiņas ietekmē ne tikai darbinieku atalgojuma pieaugums vai samazinājums, bet arī darbaspēka pieprasījuma un piedāvājuma tendences un darba tirgus strukturālās izmaiņas. Minēto faktoru ietekme kopumā parādās darba samaksas fonda un pilnas slodzes darbinieku skaita, kuri tiek izmantoti vidējās darba samaksas aprēķiniem, pārmaiņās.
Aprēķinātās darba samaksas fonds 2024.gada trešajā ceturksnī salīdzinājumā ar pagājušā gada trešo ceturksni valstī kopumā pieauga par 289,1 miljonu eiro jeb 8,3%, bet algoto darbinieku skaits, pārrēķināts pilnā slodzē, samazinājās par 11 400 jeb 1,5%.
Gada laikā vidējā darba samaksa visstraujāk pieauga izglītības nozarē - par 19,2%, būtiski ietekmējot gada pieauguma tempu sabiedriskajā sektorā. Straujāk vidējais atalgojums auga arī administratīvo un apkalpojošo dienestu darbības nozarē - 15,9%, nekustamo īpašumu nozarē - 15,2%, kā arī citu pakalpojumu nozarē (ietver sabiedrisko, politisko un citu organizāciju darbību, individuālās lietošanas priekšmetu un mājsaimniecības piederumu remontu, ķīmisko tīrītavu, frizieru, skaistumkopšanas, apbedīšanas un citus pakalpojumus) - par 14,4%.
Visās minētājās nozarēs, vidējā atalgojuma straujo kāpumu ietekmēja ne tikai darba samaksas pieaugums, bet arī darbinieku skaita samazinājums gada laikā, skaidro statistikas pārvaldē, piebilstot, ka darbinieku skaits samazinājās arī pārējās nozarēs, izņemot ūdens apgādes, notekūdeņu, atkritumu apsaimniekošanas un sanācijas nozari, izmitināšanas un ēdināšanas pakalpojumus, finanšu un apdrošināšanas darbību nozari, valsts pārvaldi un aizsardzību, kā arī veselības un sociālās aprūpes nozari.