Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

Policija sagaida, ka pēc likuma grozījumiem pieaugs iesniegumu skaits par seksuālu uzmākšanos

Policija. Ilustratīvs attēls.
Policija. Ilustratīvs attēls. Foto: Paula Čurkste/LETA

Pēc Saeimas pieņemtajiem grozījumiem Administratīvo sodu likumā, iespējams, policijā palielināsies iesniegumu skaits par seksuālu uzmākšanos, aģentūrai LETA atzina Valsts policijas (VP) Sabiedrisko attiecību nodaļā.

Grozījumu sagatavošanas laikā policijas viedoklis tika prasīts un pārrunāts Tieslietu ministrijas darba grupās. Policija piekrita, ka nepieciešams paredzēt administratīvo atbildību par seksuālo uzmākšanos, norādīja policijā.

Seksuāla uzmākšanās ietver jebkādas personas fiziskas rīcības izpausmes - pieskāriens, žests, zīmējuma demonstrācija, kā arī mutvārdu vai rakstveida darbības, piemēram, arī digitālajā vidē radīto saturu, īsziņas, kas vērstas uz personas cieņas aizskaršanu un kas nostādījusi personu iebiedējošos, naidīgos, pazemojošos, degradējošos vai aizskarošos apstākļos.

Piemērojot minēto pantu, būs jāvērtē, kādā kontekstā tās ir veiktas. Darbībām ir jābūt nevēlamām - uzspiestām. Papildus jākonstatē, ka veiktās darbības personu ir nostādījušas iebiedējošos, naidīgos, degradējošos vai aizskarošos apstākļos.

Apstākļi veido vidi, kurā persona var justies izolēta, neaizsargāta, pazemota un seksuālā uzmākšanas var ietekmēt personu, radot emocionālas vai psiholoģiskas sekas. Pilngadīgam cilvēkam ir sava cieņa, par ko viņam pašam ir jāiestājas, līdz ar to pilngadīgai personai ir skaidri jāpozicionē darbība kā viņai nevēlama un viņas cieņu aizskaroša, norādīja policijā.

Ja persona būs piekritusi, tai nebūs iebildumu pret tām, tad nebūs saskatāms pārkāpums.

Saņemot iesniegumu no personas, tiks vērtēts tā saturs, un, ja tiks norādīts uz pazīmēm, par kurām ir paredzēta kriminālatbildība, tiks pieņemts lēmums par kriminālprocesa ierosināšanu, norādīja policijā.

Attiecībā par kriminālatbildības paredzēšanu par seksuālo uzmākšanos VP ieteica vērsties ar šo jautājumu Tieslietu ministrijā. Pašreiz Krimināllikumā nav paredzēta tāda atbildība, līdz ar to visi iesniegumi, kuri tiks saņemti par seksuālo uzmākšanos tiks vērtēti Administratīvo sodu likuma par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā.

Vienlaikus VP tiks gatavoti skaidrojumi minētās normas pielietošanai praksē.

Vaicāta, vai ņemot vērā šos likuma grozījumus paredzams iesniegumu pieaugums, īpaši no sievietēm, Sabiedrisko attiecību nodaļā norādīja, ka atbildēt uz šo jautājumu nevar, jo norma vēl nav stājusies spēkā, bet iespējams, ka iesniegumu skaits palielināsies.

Jau ziņots, ka parlamentārieši 14.novembrī galīgajā lasījumā atbalstīja grozījumus Administratīvo sodu likumā par pārkāpumiem pārvaldes, sabiedriskās kārtības un valsts valodas lietošanas jomā, kas paredz, ka par seksuālu uzmākšanos būs piemērojama administratīvā atbildība.

Saeimas frakcijas "Progresīvie" deputāti, kas ir likumprojekta autori, atzīmējuši, ka arvien biežāk sabiedrībā cietušie atklāj reizes, kad dažādās ikdienas sadzīviskās situācijās ir tikuši pakļauti bezkaunīgas seksuālās uzmākšanās gadījumiem.

Ar seksuālu uzmākšanos tiks saprasta, piemēram, nevēlama tīša pieskaršanās, aizvainojošu, intīmu komentāru izteikšana vai seksuāla rakstura informācijas nosūtīšana.

Par seksuālu uzmākšanos, tas ir, personai nevēlamu seksuāla rakstura fizisku, mutvārdu vai rakstveida darbību, kas vērsta uz cieņas aizskaršanu un kas nostādījusi personu iebiedējošos, naidīgos, pazemojošos, degradējošos vai aizskarošos apstākļos, piemēros naudas sodu līdz 700 eiro.

Ar grozījumiem noteikts, ka kompetence veikt administratīvā pārkāpuma procesu par seksuālu uzmākšanos būs VP, kas jau izmeklē kriminālprocesus par seksuāliem noziegumiem.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu