Divas pusaudzes no Austrālijas, kāda sieviete no Lielbritānijas, amerikānis un divi dāņi – šo Laosas tūristu dzīvības zuda pēc saindēšanas ar alkoholu, kam, iespējams, bijis piejaukts metanols. Kāds Jaunzēlandietis šobrīd slimnīcā cīnās par savu veselību. ASV Valsts departaments izdevis brīdinājumu ceļotājiem "uzmanīties no iespējamā metanola saindēšanās riska". Kas zināms par notikumiem Laosā? Ziņo "AP News".
Laosā no saindēšanās miruši jau seši tūristi. Kas zināms par metanolu dzērienos?
21. novembrī tika ziņots par vienu 19 gadus vecu meiteni no Austrālijas, kura mirusi pēc saindēšanās ar alkoholu Laosā. Dienu vēlāk slimnīcā mirusi viņas draudzene, kura arī bija vien 19 gadus veca.
Holija Boulza vairāk nekā nedēļu atradās kritiskā stāvoklī Bangkokas slimnīcā, līdz viņas organisms vairs nespēja cīnīties ar indi.
Vel ceturtdien Laosas varas iestādes nebija komentējušas nāves gadījumus, bet 22. novembrī Vang Viengas Tūrisma policijas biroja virsnieks, kurš atteicās nosaukt savu vārdu, aģentūrai "The Associated Press" sacīja, ka šajā lietā ir aizturēti "vairāki cilvēki".
Konkrētas apsūdzības pagaidām vēl nav izvirzītas.
Vietējā hosteļa "Nana Backpacker" darbinieki apstiprināja, ka uz nopratināšanu tika nogādāts iestādes vadītājs un īpašnieks, bet jauni viesi šobrīd netiek uzņemti.
Kas ir metanols?
Ir trīs galvenie alkohola veidi: etanols, metanols un izopropanols. Etanols atrodams stiprajos alkoholiskos dzērienos, un tas ir vienīgais, kas paredzēts lietošanai iekšķīgi.
Izopropanols ir galvenā sastāvdaļa spirtā un roku dezinfekcijas līdzekļos.
Metanols jeb metilspirts, ko agrāk sauca arī par koka spirtu, bieži tiek izmantots šķīdinātāju, degvielu piedevu un ķīmiskajā rūpniecībā etiķskābes, plastmasu un citu vielu ražošanā.
Pat neliels daudzums var būt letāls
Metanols ir ļoti bīstams dzīvībai. Viens malks metanola var izraisīt aklumu, bet lielāks apjoms pat nāvi.
Saskaņā ar Metanola institūta, globālās nozares tirdzniecības asociācijas datiem, tikai pat uzņemot 25 līdz 90 ml metanola, bez pienācīgas medicīniskās palīdzības sekas var būt letālas.
Taču dzīvību var glābt, ja pietiekami ātri tiek sniegta medicīniskā palīdzība.
Saindēšanās ar metanolu var izraisīt galvassāpes, reiboni un samaņas zudumu vai pat komu, krampjus, sliktu dūšu, vemšanu, redzes miglošanos un vairākus citus simptomus, liecina ASV Slimību kontroles centra dati.
Ja ir aizdomas par saindēšanos ar metanolu, nekavējoties jāmeklē medicīniskā palīdzība.
Kādēļ to piejauc dzērieniem?
Dažkārt negodīgi bāri un izklaides vietas alkoholiskiem dzērieniem apzināti pievieno metanolu, lai dzērieni būtu nedaudz "ņiprāki" un iestāde ietaupītu naudu, ietaupot augstākas cenas etanola bāzes alkoholu, piemēram, degvīnu vai rumu.
Saskaņā ar Metanola institūta datiem šī prakse nav raksturīga īpaši Laosai vai Dienvidaustrumāzijai, bet novērota visur, kur likumīgie alkohola nodokļi vai likumīgās alkohola izmaksas tiek vērtētas kā pārāk augstas.