Lielbritānija ceturtdien noteikusi sankcijas pret astoņām personām - dažādu valstu pilsoņiem -, kurus varasiestādes apsūdz plaša mēroga starptautiskā korupcijā, un viņu vidū ir bijušais Ventspils mērs Aivars Lembergs un viņa meita Līga.
Lielbritānija nosaka sankcijas Lembergam un viņa meitai Līgai
Kā teikts Lielbritānijas valdības paziņojumā, Lembergs ir vai ir bijis iesaistīts nopietnā korupcijā. Konkrēti, Lembergs, būdams Ventspils mērs, ir bijis atbildīgs par nopietnu korupciju vai ir bijis iesaistīts nopietnā korupcijā kukuļošanas un mantas piesavināšanās veidā, teikts paziņojumā.
Lemberga meita Līga sekmējusi vai atbalstījusi nopietnu korupciju, kā arī guvusi finansiālu labumu vai ieguvusi jebkādu citu labumu no nopietnas korupcijas. Konkrēti, Lemberga ir bijusi iesaistīta viņas tēva Aivara Lemberga kukuļņemšanā un piesavināšanā, norādīts valdības paziņojumā.
Noteiktās sankcijas viņiem ietver aktīvu iesaldēšanu un ceļošanas aizliegumu.
Sankcijas noteiktas arī Ukrainas uzņēmējam Dmitrijam Firtašam un viņa sievai Ladai Firtašai, kā arī Angolas un Krievijas pilsonei, miljardierei Izabellai duš Santušai.
Lielbritānijas Ārlietu ministrija Firtašu, Lembergu un Santušu nosauca par "trim bēdīgi slaveniem kleptokrātiem" un apsūdzēja viņus "savu valstu bagātību zagšanā personīgas peļņas gūšanai".
Ministrija norādīja, ka Santuša ir "sistemātiski ļaunprātīgi izmantojusi savus amatus valsts uzņēmumos, lai piesavinātos vismaz 350 miljonus sterliņu mārciņu, atņemot Angolai resursus un finansējumu tik ļoti nepieciešamajai attīstībai".
Firtašs "ar korupciju un gāzes sadales kontroli bija izvedis no Ukrainas simtiem miljonu sterliņu mārciņu, un tikai Apvienotās Karalistes nekustamā īpašuma tirgū bija paslēpis desmitiem miljonu sterliņu mārciņu negodīgi iegūtu līdzekļu", teikts ministrijas paziņojumā.
Sankcijas tiks piemērotas arī Apvienotajā Karalistē dzīvojošajam Denisam Gorbunenko, kurš nodarbojas ar starpniecību dažādu darījumu slēgšanā.
"Šīs negodprātīgās personas savtīgi atņem saviem līdzpilsoņiem tik ļoti nepieciešamo finansējumu izglītībai, veselības aprūpei un infrastruktūrai - savas iedzīvošanās labad," pavēstīja ārlietu ministrs Deivids Lamijs.
"Kad kļuvu par ārlietu ministru, es apņēmos cīnīties pret kleptokrātiem un netīro naudu, kas viņiem dod varu. Lietas mainās. Naudas atmazgāšanas zelta laikmets ir beidzies," viņš piebilda.
Sankcijas noteiktas saskaņā ar 2021.gada pretkorupcijas sankciju tiesību aktiem, ko ieviesa iepriekšējā konservatīvo vadītā valdība.
Pretkorupcijas sankcijas tika izstrādātas, lai nepieļautu, ka Lielbritānija kļūst par vietu nelikumīgiem līdzekļiem un naudas atmazgāšanai.