Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

ASV Tieslietu ministrija pieprasa atdalīt "Chrome" no "Google"

Interneta pārlūks "Google Chrome" monitora ekrānā.
Interneta pārlūks "Google Chrome" monitora ekrānā. Foto: Edijs Pālens/LETA

ASV Tieslietu ministrija 20. novembrī pieprasījusi tiesai likt tehnoloģiju uzņēmumam "Google" pārdot plaši izmantoto interneta pārlūkprogrammu "Chrome".

Tiesā iesniegtajos dokumentos ministrija pieprasa veikt izmaiņas "Google" uzņēmējdarbības modelī, tostarp aizliedzot darījumus, kas ļauj "Google" būt noklusējuma meklētājprogrammai viedtālruņos.

Tāpat ministrija norāda, ka "Google" varētu nākties pārdot viedtelefonu operētājsistēmu "Android", ja uzņēmuma piedāvātie pasākumi nenovērsīs iespēju tam izmantot savu kontroli pār mobilo operētājsistēmu savā labā.

Sagaidāms, ka "Google" decembrī iesniegs savus ierosinājumus, un abas puses argumentus šajā lietā ASV apgabaltiesā izteiks aprīlī.

Taču neatkarīgi no apgabaltiesas tiesneša Amita Mehtas prāvas beigās pieņemtā lēmuma, sagaidāms, ka "Google" to apstrīdēs. Tiesāšanās varētu ilgt vairākus gadus, un gala spriedums šajā lietā, visticamāk, būs jāpieņem ASV Augstākajai tiesai.

Šīs lietas izskatīšanu varētu ietekmēt arī Donalda Trampa stāšanās ASV prezidenta amatā, jo viņa administrācija, visticamāk, nomainīs pašreizējo komandu, kas ir atbildīga par Tieslietu ministrijas konkurences uzraudzības nodaļu.

Jaunā komanda varētu izlemt turpināt tiesāšanos, censties panākt izlīgumu ar "Google" vai pat šo lietu izbeigt.

Trampa nostāja attiecībā uz "Google" un lielo tehnoloģiju uzņēmumu dominances apkarošanu laikā gaitā ir bijusi mainīga. Viņš ir apsūdzējis meklētājprogrammu aizspriedumos attiecībā pret konservatīvu saturu, taču ir arī norādījis, ka uzņēmuma piespiedu sadalīšana būtu pārāk liela prasība no ASV valdības puses.

Kā ziņots, Tieslietu ministrija 2000.gadā iesūdzēja tiesā "Google", norādot, ka kompānija, izmantojot dominējošo stāvokli interneta meklētāju un reklāmas jomā, kaitē konkurencei un patērētājiem.

Tiesa šogad augustā lēma, ka "Google" rīkojās nelikumīgi, lai saglabātu monopolu interneta meklētāju un reklāmas jomā. Tiesnesis norādīja, ka "Google" maksāja miljardiem dolāru viedtālruņu ražotājiem, lai tie instalētu "Google" kā meklēšanas pamatprogrammu telefonos.

Tiesas spriedums ir nozīmīga uzvara ASV federālajiem regulatoriem, kuri vērsušies arī pret citiem lielajiem tehnoloģiju uzņēmumiem, apsūdzot tos nelikumīgu monopolstāvokļu radīšanā un uzturēšanā. Federālie regulatori ir iesūdzējuši tiesā arī "Meta", kas pārvalda "Facebook" un "Whatsapp", kā arī "Amazon" un "Apple".

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu