Visticamāk, ASV atļauja Ukrainai uzbrukt mērķiem Krievijā ar tāla darbības rādiusa raķetēm ir dota jau iepriekš, bet šis lēmums publiskajā telpā parādījies vēlāk kontekstā ar dažādiem citiem notikumiem, uzskata Latvijas ārlietu ministre Baiba Braže (JV).
Braže: ASV atļauja Ukrainai šaut ar ATACMS pa mērķiem Krievijā, visticamāk, dota jau iepriekš
Intervijā Latvijas Televīzijas raidījumam "Rīta panorāma" viņa atgādināja, ka Ukrainu atbalstošo valstu diplomāti jau sen ir runājuši par to, ka Ukrainai ir jābūt spējām "veikt apsteidzošas darbības un tiešām vērsties pret tām vietām, kur pulcējas liels skaits karavīru, kur ir loģistikas ķēdes, kur ir dažādas apgādes vietas, militāri objekti, lai nepieļautu Krievijas uzbrukumus".
Tam, ka ASV lēmums ļaut Ukrainai šaut ar tāla darbības rādiusa raķetēm pa mērķiem Krievijā, ir izskanējis publiskajā telpā, varētu būt nolūks atturēt Krieviju no plašākas ofensīvas, pieļauj ministre. Vienlaikus tas esot svarīgs signāls morālajam atbalstam Ukrainai.
Šāda lēmuma parādīšanās medijos tieši šajās dienās varētu būt saistīta gan ar kara 1000.gadadienu, gan Ziemeļkorejas iesaistīšanu karā, gan arī ar Krievijas pēdējo uzbrukumu vilni Ukrainai, uzskata Latvijas ārlietu ministre.
Braže gan dotu priekšroku tam, ka Ukrainas sabiedroto atbalsts vairāk būtu redzams kaujas laukā, nevis publiskajā retorikā.
Kā ziņots, ASV prezidents Džo Baidens ir pilnvarojis Ukrainu izmantot tāla darbības rādiusa amerikāņu raķetes pret militāriem mērķiem Krievijas iekšienē, svētdien aģentūrai AFP pavēstīja ASV amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.
Laikraksti "The New York Times" un "The Washington Post", atsaucoties uz vārdā neminētiem avotiem, pirmie ziņoja par šo atļauju, norādot, ka tā dota, reaģējot uz Ziemeļkorejas karaspēka izvietošanu, lai atbalstītu Maskavas kara centienus.
ASV amatpersona, kas runāja ar AFP, apstiprināja, ka šie ziņojumi atbilst patiesībai, savukārt Valsts departamenta, Baltā nama un Pentagona pārstāvji atteicās sniegt komentārus.
Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir neatlaidīgi pieprasījis Vašingtonas atļauju izmantot raķešu sistēmas ATACMS, lai uzbruktu mērķiem Krievijas teritorijā.
ASV laikraksti vēsta, ka Baidena administrācijas nostājas maiņu izraisīja Ziemeļkorejas karaspēka ierašanās Krievijā. Rietumu izlūkdienestu ziņojumi liecina, ka tur izvietoti aptuveni 10 000 Ziemeļkorejas karavīru.
Francija un Lielbritānija, sekojot ASV nostājas maiņai, ir atļāvušas Ukrainai izmantot tai piegādātās tāla darbības rādiusa raķetes "SCALP" un "Storm Shadow", lai uzbruktu Krievijas teritorijai, ziņo Francijas laikraksts "Le Figaro", nesniedzot sīkāku informāciju.
"Francija un Lielbritānija ir atļāvušas Ukrainai uzbrukt dziļi Krievijas teritorijā, izmantojot savas raķetes "SCALP/Storm Shadow"," raksta izdevums.
Parīze un Londona atturējās atļaut to izmantošanu pret mērķiem Krievijas iekšienē bez Vašingtonas apstiprinājuma ATACMS izmantošanai.
Vācijas kanclers Olafs Šolcs ir atteicies piegādāt Ukrainai raķetes "Taurus", kuru darbības rādiuss pārsniedz 500 kilometrus, bažījoties, ka tās varētu tikt raidītas pret mērķiem Krievijas teritorijā.
Komentējot mediju ziņas, ka ASV, Lielbritānija un Francija atļāvušas Ukrainai izmantot tāla darbības rādiusa raķetes pret mērķiem Krievijā, Zelenskis ikvakara videouzrunā teica, ka "Ukrainas stiprināšanas plāns ir Uzvaras plāns, ar kuru es iepazīstināju savus partnerus, un viens no galvenajiem punktiem ir tāldarbības ieroči mūsu armijai".
"Šodien plašsaziņas līdzekļos daudzi runā par to, ka mums ir dota atļauja attiecīgi rīkoties. Taču triecieni netiek veikti ar vārdiem. Tādas lietas neanonsē. Raķetes pašas pateiks. Noteikti," sacīja Zelenskis.
Polija svētdien atzinīgi novērtēja ziņu, ka Baidens devis atļauju Ukrainai izmantot tāla darbības rādiusa raķetes pret mērķiem Krievijā, norādot, ka Baidena reakcija ir valodā, ko Krievijas diktators Vladimirs Putins saprot.
"Līdz ar Ziemeļkorejas karaspēka iesaistīšanos karā un Krievijas raķešu masveida uzbrukumu [Ukrainai svētdien] prezidents Baidens reaģēja valodā, ko Putins saprot," platformā "X" ierakstījis Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis.
"Agresijas upurim ir tiesības aizstāvēties. Spēks attur, vājums provocē," piebildis Sikorskis.