Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis

Kremlis reaģē uz ASV atļauju Ukrainai Krievijā izmantot tālās darbības rādiusa ieročus (2)

Foto: EPA/Scanpix

Krievijas diktatora un kara noziedznieka Vladimira Putina preses sekretārs Dmitrijs Peskovs 18. novembrī paziņojis, ka ASV prezidenta Džo Baidena sniegtā atļauja Ukrainai Krievijā veikt triecienus ar tālās darbības rādiusa ieročiem palielina spriedzi un pastiprina ASV iesaisti karā Ukrainā, vēsta Krievijas neatkarīgais izdevums "Meduza". 

"Ja šāds lēmums patiešām tika pieņemts un paziņots Kijivas režīmam, tas būtiski paaugstina spriedzes līmeni un pastiprina ASV iesaisti šajā konfliktā," preses konferencē sacīja Peskovs.

Vienlaikus Peskovs atzīmēja, ka Kremlis informāciju par šo pavērsienu joprojām iegūst tikai no Rietumu medijiem. 

"Taču ir acīmredzams, ka aizejošā Vašingtonas administrācija plāno turpināt liet eļļu ugunij un pastiprināt spriedzi ap šo konfliktu," teica Kremļa preses pārstāvis. 

Baidens ir pilnvarojis Ukrainu izmantot tāla darbības rādiusa amerikāņu raķetes pret militāriem mērķiem Krievijas iekšienē, 17. novembrī aģentūrai AFP pavēstīja ASV amatpersona, kas vēlējās palikt anonīma.

Laikraksti "The New York Times" un "The Washington Post", atsaucoties uz vārdā neminētiem avotiem, pirmie ziņoja par šo atļauju, norādot, ka tā dota, reaģējot uz Ziemeļkorejas karaspēka izvietošanu, lai atbalstītu Maskavas kara centienus.

ASV amatpersona, kas runāja ar AFP, apstiprināja, ka šie ziņojumi atbilst patiesībai, savukārt Valsts departamenta, Baltā nama un Pentagona pārstāvji atteicās sniegt komentārus.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir neatlaidīgi pieprasījis Vašingtonas atļauju izmantot raķešu sistēmas ATACMS, lai uzbruktu mērķiem Krievijas teritorijā.

ASV laikraksti vēsta, ka Baidena administrācijas nostājas maiņu izraisīja Ziemeļkorejas karaspēka ierašanās Krievijā. Rietumu izlūkdienestu ziņojumi liecina, ka tur izvietoti aptuveni 10 000 Ziemeļkorejas karavīru.

Francija un Lielbritānija, sekojot ASV nostājas maiņai, ir atļāvušas Ukrainai izmantot tai piegādātās tāla darbības rādiusa raķetes "SCALP" un "Storm Shadow", lai uzbruktu Krievijas teritorijai, ziņo Francijas laikraksts "Le Figaro", nesniedzot sīkāku informāciju.

"Francija un Lielbritānija ir atļāvušas Ukrainai uzbrukt dziļi Krievijas teritorijā, izmantojot savas raķetes "SCALP/Storm Shadow"," raksta izdevums.

Parīze un Londona atturējās atļaut to izmantošanu pret mērķiem Krievijas iekšienē bez Vašingtonas apstiprinājuma ATACMS izmantošanai.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs ir atteicies piegādāt Ukrainai raķetes "Taurus", kuru darbības rādiuss pārsniedz 500 kilometrus, bažījoties, ka tās varētu tikt raidītas pret mērķiem Krievijas teritorijā.

Komentējot mediju ziņas, ka ASV, Lielbritānija un Francija atļāvušas Ukrainai izmantot tāla darbības rādiusa raķetes pret mērķiem Krievijā, Zelenskis ikvakara videouzrunā teica, ka "Ukrainas stiprināšanas plāns ir Uzvaras plāns, ar kuru es iepazīstināju savus partnerus, un viens no galvenajiem punktiem ir tāldarbības ieroči mūsu armijai".

"Šodien plašsaziņas līdzekļos daudzi runā par to, ka mums ir dota atļauja attiecīgi rīkoties. Taču triecieni netiek veikti ar vārdiem. Tādas lietas neanonsē. Raķetes pašas pateiks. Noteikti," sacīja Zelenskis.

Polija svētdien atzinīgi novērtēja ziņu, ka Baidens devis atļauju Ukrainai izmantot tāla darbības rādiusa raķetes pret mērķiem Krievijā, norādot, ka Baidena reakcija ir valodā, ko Krievijas diktators Vladimirs Putins saprot.

"Līdz ar Ziemeļkorejas karaspēka iesaistīšanos karā un Krievijas raķešu masveida uzbrukumu [Ukrainai svētdien] prezidents Baidens reaģēja valodā, ko Putins saprot," platformā "X" ierakstījis Polijas ārlietu ministrs Radoslavs Sikorskis.

"Agresijas upurim ir tiesības aizstāvēties. Spēks attur, vājums provocē," piebildis Sikorskis.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu