Šodienas redaktors:
Marina Latiševa

Baidens atļāvis Ukrainai Krievijā izmantot ASV tālās darbības rādiusa ieročus (1)

Papildināta
Ilustratīvs attēls
Ilustratīvs attēls Foto: AFP/SCANPIX

ASV prezidents Džo Baidens ir pilnvarojis Ukrainu izmantot jaudīgus tāla darbības rādiusa amerikāņu ieročus Krievijā, vēsta CNN, atsaucoties uz augsta ranga ASV amatpersonas pausto.

Lēmums pieņemts laikā, kad Krievija ir nosūtījusi gandrīz 50 000 karavīru uz Kursku, kur Kijiva vasarā uzsāka negaidītu pretuzbrukumu, lai sagatavotos teritorijas atgūšanai.

Ofensīvas ietvaros Kurskā ir izvietoti tūkstošiem Ziemeļkorejas karavīru. Baidens un viņa padomdevēji ir nobažījušies, ka Ziemeļkorejas karaspēka iesaistīšanās konfliktā varētu izraisīt bīstamu jaunu kara posmu.

Lēmums atļaut izmantot armijas taktiskās raķešu sistēmas jeb ATACMS tika apsvērts vairākus mēnešus. Amerikāņu amatpersonu viedokļi par to, vai ir saprātīgi atļaut šīs jaunās spējas, dalījās. Daži pauda bažas par kara eskalāciju, bet citi uztraucās par ieroču krājumu samazināšanos.

Ukrainas prezidents Volodimirs Zelenskis ir neatlaidīgi pieprasījis Vašingtonas atļauju izmantot raķešu sistēmas ATACMS, lai uzbruktu mērķiem Krievijas teritorijā.

ASV laikraksti vēsta, ka Baidena administrācijas nostājas maiņu izraisīja Ziemeļkorejas karaspēka ierašanās Krievijā. Rietumu izlūkdienestu ziņojumi liecina, ka tur izvietoti aptuveni 10 000 karavīru.

ASV politikas maiņa, visticamāk, liks Eiropas sabiedrotajiem pārskatīt savu nostāju.

Francija un Lielbritānija ir nodrošinājušas Ukrainu ar savām tālās darbības rādiusa raķetēm "Storm Shadow" un SCALP, bet atturējušās atļaut to izmantošanu Krievijas iekšienē bez ASV apstiprinājuma ATACMS izmantošanai.

Vācijas kanclers Olafs Šolcs ir atteicies piegādāt Ukrainai raķetes "Taurus", kuru darbības rādiuss pārsniedz 500 kilometrus, bažījoties, ka tās varētu trāpīt Krievijas teritorijā.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu