Valsts kontroles pārstāvis Oskars Erdmanis norāda, ka aprīkojums ir ļoti dārgs un, precīzi neparedzot, neaprēķinot pasažieru plūsmu, pārvadātājiem tiek izvirzītas prasības, kas galu galā autobusa biļešu pircējiem un arī valstij dotācijas veidā prasa ļoti lielus izdevumus. Savukārt pie tādas mazas pasažieru plūsmas, iespējams, šo pasažieru pārvietošanos varētu organizēt daudz efektīvākā veidā. Piemēram, atsevišķas pašvaldības novirza finansējumu un savus pasažierus pārvadā ar mazākām izmaksām, viņš norāda.
Pārvadātāji pie maršrutu apkalpošanas tiek konkursā. Viņi saņem papildu punktus, ja norāda lielāku ar pacēlājiem aprīkotu autobusu skaitu savā autoparkā. Vai pacēlāji strādā, netiek pārbaudīts.
"Veicot iepirkumus, tiek norādītas minimālās prasības, cik vispār jābūt šādiem autobusiem. Pārvadātāji, kuri pretendēja iegūt līgumu, varēja iegādāties vairāk autobusus. Un ja viņi iegādājās papildus šādus speciālus autobusus, viņiem nāca papildu bonusa punkti," skaidro Zaķis.
Atbildīgā Autotransporta direkcija starppilsētu reisos rīko maz pārbaužu, aizrāda Valsts kontrole. Tajās nedaudzajās, kas notiek, pārkāpumus atklāj katrā otrajā gadījumā.
"Faktiski mēs nezinām, vai šie autobusi šādā aprīkojumā šajos laikos iet, jo to skaits ir pārāk mazs. Tas, ko ieteicām Satiksmes ministrijai un ATD, ko iestādes ir arī apņēmušās izdarīt līdz 2025. gada februārim, ir ieviest konkrētu plānu, kā viņi kontrolēs un palielinās kontroļu skaitu," atzīst Erdmanis.
Viņš norāda, ka sodi nav tik samērīgi, lai motivētu pārvadātāju šo pakalpojumu nodrošināt pienācīgā kvalitātē. Taču viņš piebilst, ka šobrīd tiek izstrādāti normatīvo aktu grozījumi, un Satiksmes ministrija un ATD pie tā strādā, lai šī sodu sistēma būtu daudz efektīvāka un elastīgāk piemērojama.
Saskaņā ar noteikumiem, informācijai par to, kā pasūtīt pielāgotos autobusus jābūt pieejamai visās pieturās un autoostās. Realitātē gan informācija pieejama reti kur. Valsts pārvadātājiem kompensē zaudējumus, lai tie nodrošinātu pārvadājumus nerentablos maršrutos un par velti pārvadātu cilvēkus ar invaliditāti. Pagājušajā gadā dotācija par autobusu pārvadājumiem bija 63 miljoni eiro.
Vairāk skaties "Nekā Personīga" sižetā: