Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis
Iesūti ziņu!

VIDEO Jaunzēlandē maoru deputāti ar kareivīgu haku protestē pret strīdīgu likumprojektu

Raksta foto
Foto: Ekrānuzņēmums no video/Apollo.lv kolāža

Jaunzēlandes parlamenta darbu uz laiku apturēja deputāti, kuri vienojās kareivīgā hakā, lai protestētu pret strīdīgu un neviennozīmīgi vērtētu likumprojektu, vēsta BBC.

Haka ir tradicionālā maoru stājas deja ar izkliegtu pavadījumu. Tās izsenis izpildījuši gan vīrieši, gan sievietes. Tās tiek izpildītas ne tikai kaujas gadījumos, bet arī citos sociālajos kontekstos, piemēram, sveicot viesus, svinot panākumus, pulcējoties gan svinīgos pasākumos, gan bērēs.

Šonedēļ Jaunzēlandes parlamentā apspriesti likuma grozījumi, kuru mērķis ir no jauna interpretēt valsts dibināšanas laikā noslēgto līgumu ar pamatiedzīvotājiem maoriem.

Opozīcijas partijas deputāte Hana-Ravaiti Maipi-Klārka uzsāka tradicionālo svinīgo grupas deju pēc tam, kad viņai tika jautāts, vai viņas partija atbalsta likumprojektu.

Viņas uzsāktajā hakā pievienojās citi opozīcijas deputāti un maori tiesību aizstāvji.

Hakas ir kļuvušas par iecienītu tradīciju Jaunzēlandē arī ārpus maori kopienām, īpaši sporta sacensībās.

Ārpus parlamenta telpām cilvēki pulcējās miermīlīgā protesta gājienā, arī iebilstot pret likumprojektu.

Politiskā partija "Act", kas iesniedza likumprojektu, apgalvo, ka nepieciešams juridiski definēt 1840. gada Vaitangi līguma principus.

Šis līgums noteica Lielbritānijas suverenitāti Jaunzēlandē, kā arī turpmākās attiecības starp vietējām ciltīm, baltajiem iedzīvotājiem un Lielbritānijas troni.

1840. gada līgumā ciltīm apsolītas plašas tiesības paturēt savas zemes un aizsargāt savas intereses apmaiņā pret pārvaldības nodošanu britiem.

Likumprojektā virzītie grozījumi noteiktu, ka šīm tiesībām būtu jāattiecas uz visiem jaunzēlandiešiem.

Līguma pamatvērtības laika gaitā ir ieaustas Jaunzēlandes likumos, cenšoties atlīdzināt maoriem kolonizācijas laikā nodarīto postu.

Taču "Act", neliela partija valdošajā centriski labējā koalīcijā, saka, ka līguma rezultātā valsts ir sadalīta pēc rases, un likumprojekts ļaus līgumu taisnīgāk interpretēt parlamentā, nevis tiesā.

Tomēr kritiķi saka, ka grozījumi sašķels valsti un novedīs pie ļoti nepieciešamā atbalsta nogriešanas daudziem maoriem.

Likumprojekts 14. novembrī pieņemts pirmajā lasījums pēc 30 minūšu pārtraukuma, un to atbalstīja visas valdošās koalīcijas partijas. Maipi-Klārka tika izraidīta no sēdes.

Maz ticams, ka likumprojekts nonāks otrajā lasījumā, jo "Act" koalīcijas partneri ir norādījuši, ka to neatbalstīs.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu