Upmalu meži gar Salacu un tajā ietekošajām mazajām upēm pēdējo 30-35 gadu laikā ir stipri mainījušies. Lai saprastu kā tajos labāk saimniekot, jau gadu Latvijā norit vērienīgs projekts “Life is Salaca”, kura ietvaros tiek apzināta šo mežu labākā apsaimniekošanas prakse, pamatojoties uz ekosistēmu pakalpojumu novērtējumu.
“Ekosistēmas pakalpojumi ir tas, ko varam gūt no dabas un vides. Parasti mēs pamanām redzamākās lietas, piemēram, kokmateriālus, sēnes, ogas un bioloģisko daudzveidību. Tomēr
upmalu mežos ir ap 40 tādiem pakalpojumiem, ko mēs kā sabiedrība saņemam, tai skaitā arī ģenētiskie materiāli, apputeksnēšanās, ainava, tīrs ūdens un gaiss, un to visu zinātnieki ir pētījuši un aprēķinājuši,”
skaidro Latvijas Valsts mežzinātnes institūta “Silava” pētnieks Mārcis Saklaurs, kurš ir arī viens no šī projekta dalībniekiem.
Projekta mērķis ir Ūdens struktūrdirektīvas un Biotopu direktīvas harmonizācija un integrēta apsaimniekošanas pasākumu īstenošana saldūdeņu kvalitātes uzlabošanai Salacas daļbaseinā. Pētnieks skaidro tālāk: “Eiropas savienība katrai dalībvalstij ir likusi apzināt un sarēķināt, ko mums daba dod, ko un cik daudz paņemam, un vai varam paņemt. Ir jāsaliek kvalitatīvas un kvantitatīvas mērvienības, kas atbilst šiem pakalpojumiem, lai varam novērtēt kādi tie ir šodien un, ja mēs izvēlamies saimniekot vai nesaimniekot, kādi tie būs rīt. Piemēram, ierīkojam kailcirti vai izrokam karjeru, vai sastādām platlapju mežu, piemēram, ozolus. Ir ļoti svarīgi zināt, kādu vērtību mēs nododam rītdienai un nākamajai paaudzei. Viens no būtiskākajiem jautājumiem šajā sistēmā ir ūdens attīrīšanas funkcija, ko veic meži.