Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis
Iesūti ziņu!

Tiesībsargs aicina pašvaldības pārskatīt paaugstinātās nekustamā īpašuma nodokļa likmes piemērošanu

Tiesībsargs Juris Jansons.
Tiesībsargs Juris Jansons. Foto: Ieva Leiniša/LETA

Pašvaldībām jāpārskata sava prakse attiecībā uz paaugstinātās nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) likmes piemērošanu būvēm, kurām nav derīgas būvatļaujas. Savukārt kļūdas gadījumā prettiesiski ieturētais nodoklis iedzīvotājiem jāatmaksā, pārliecināts tiesībsargs Juris Jansons.

Pēc pārbaudes lietā Tiesībsarga birojā aģentūru LETA informēja, ka konkrētajā gadījumā kļūdījusies Jelgavas pašvaldība, bet tiesībsarga rīcībā ir vēl vairāki signāli par gadījumiem, kuros vietvaras nerīkojas atbilstoši likumā noteiktajam.

"Iedzīvotājiem nav jācieš no tā, ka pašvaldības dažādu iemeslu dēļ kļūdaini interpretē vienu vai otru likumu, šajā gadījumā attiecībā uz NĪN piemērošanu. Tādēļ aicinu vēlreiz rūpīgi iepazīties ar spēkā esošo tiesisko regulējumu un jebkādu neskaidrību gadījumā konsultēties ar Finanšu ministriju (FM)," aicina Jansons.

Viņš arī uzsver, ka gadījumā, ja nauda no iedzīvotājiem jau ir iekasēta, jāveic pārrēķins un tā jāatmaksā.

Saskaņā ar likumu paaugstinātu nekustamā īpašuma nodokli 3% apmērā pašvaldības drīkst piemērot būvēm, kurām līdz nodošanai ekspluatācijā beidzies kopējais būvdarbu termiņš, ja tās to noteikušas savos saistošajos noteikumos. Tas nozīmē, ka NĪN ar šo likmi drīkst piemērot tikai tām būvēm, kurām nav derīgas būvatļaujas. Proti, kopējo būvdarbu termiņu veido maksimālais būvdarbu veikšanas ilgums un termiņš, uz kādu būvatļauja pagarināta pēc maksimālā termiņa beigām, ja būvi nav bijis iespējams nodot ekspluatācijā un būvdarbi ir turpināmi. Tiklīdz ir derīga būvatļauja, paaugstinātu NĪN piemērot nedrīkst.

Paaugstināts NĪN ir viens no veidiem, lai mudinātu iedzīvotājus sakārtot savus īpašumus. Tādu ar jau pieminētā likuma spēku būvniecības jomā ieviesa pirms desmit gadiem, un viena no pamatidejām ir ilgstoša būvniecības procesa ierobežošana, atgādina tiesībsargs.

Tomēr līdz ar šī nodokļa ieviešanu ar būvniecības jomu saistītajos likumos un noteikumos notika vēl vairākas izmaiņas, kuras arī ir jāņem vērā, piemērojot šo nodokli. Konkrēti Jelgavas pašvaldība nepareizi piemēroja minētā likuma Pārejas noteikumus. Rezultātā tā kļūdaini aprēķināja nodokli kopumā 137 būvēm.

Tiesībsarga ieskatā likumā skaidri jāieraksta, ka paaugstinātu NĪN likmi var piemērot tikai tām būvēm, kurām nav derīgas būvatļaujas, nevis, piemēram, tām, kuras nav nodotas ekspluatācijā, vai notiek atļaujas pagarināšanas process. Gatavību sniegt šādus priekšlikumus likuma grozījumiem jau iepriekš paudusi FM, bet divu gadu garumā tas nav noticis.

"Ministrijai nevar pārmest, ka pašvaldības kļūdaini lasa likumus, bet situācija praksē liecina, ka vajadzīgas izmaiņas nepārprotamas skaidrības nolūkos - kad un par ko minēto nodokļa likmi var piemērot, un ko nozīmē derīga būvatļauja," piebilst tiesībsargs.

Kavēšanās ar jomas sakārtošanu nav laba pārvaldība, tādējādi līdz nākamā gada 1.janvārim tiesībsargs sagaida, ka FM un valdība bez kavēšanās virzīs izmaiņas likumā, bet Jelgavas pašvaldība veiks nodokļa pārrēķinu tur, kur tas piemērots prettiesiski.

Tiesībsargs arī aicina visas pašvaldības izvērtēt paaugstināta NĪN piemērošanas prakses atbilstību likumam "Par nekustamā īpašuma nodokli", ņemot vērā tiesībsarga atzinumā konstatēto. Proti, iespējams, ka ir vēl vairākas pašvaldības, kas kļūdījušās. Arī tad ir jāveic nodokļa pārrēķins, un to var darīt ar atpakaļejošu termiņu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu