Šodienas redaktors:
Pauls Jānis Siksnis

Medijs: Krievi ar droniem izseko un nogalina civiliedzīvotājus Hersonā (2)

Hersonas iedzīvotāja pēc Krievijas uzbrukuma 2024. gada 3. jūnijā.
Hersonas iedzīvotāja pēc Krievijas uzbrukuma 2024. gada 3. jūnijā. Foto: AFP/SCANPIX

Kādu dienu īsi pirms pusdienlaika savās mājās Hersonā, Ukrainas dienvidos, atgriezās datortehnikas tirgotājs Serhijs Dobrovolskis. Viņš izgāja savā pagalmā, aizsmēķēja cigareti un sāka papļāpāt ar kaimiņu. Pēkšņi virs galvām viņi izdzirdēja drona dūkšanu, vēsta BBC.

Andžela, 32 gadus vecā Serhija sieva, stāsta, ka redzējusi vīru skrienam prom un meklējam aizsegu. Drons nometa granātu.

"Viņš nomira, pirms ieradās ātrā palīdzība. Man teica, ka viņam ļoti nepaveicās, jo viņam sirdī iedūrās šrapneļa gabals," viņa ar skumjām atminas.

Serhijs ir viens no 30 civiliedzīvotājiem, kuri Hersonā nogalināti pēkšņos Krievijas bezpilota lidaparātu uzbrukumos kopš 1. jūlija, BBC pavēstīja pilsētas militārā administrācija.

Tajā pašā laika posmā administrācija reģistrējusi vairāk nekā 5000 bezpilota lidaparātu uzbrukumu, kuros ievainoti vairāk nekā 400 civiliedzīvotāju.

Bezpilota lidaparāti ir mainījuši karu, gan Ukrainai, gan Krievijai tos izmantojot pret militāriem mērķiem.

Taču BBC ir uzklausījuši aculiecinieku liecības un ieguvuši ticamus pierādījumus, kas liecina, ka Krievija izmanto bezpilota lidaparātus arī pret civiliedzīvotājiem frontes pilsētā Hersonā.

"Viņi var redzēt, ko viņi nogalina," saka Andžela.

"Vai viņi tā vēlas cīnīties, vienkārši bombardējot cilvēkus, kuri staigā pa ielām?"

Ja tiks secināts, ka Krievijas militārpersonas tiešām tīši vēršas pret civiliedzīvotājiem, tas būtu klasificējams kā kara noziegums.

Krievijas militārpersonas neatbildēja uz BBC jautājumiem par apsūdzībām.

Kopš pilna mēroga iebrukuma 2022. gada februārī Krievija ir konsekventi noliegusi, ka būtu apzināti izvēlējusies civiliedzīvotājus kā uzbrukumu mērķus.

Pierādījumi par acīmredzamiem bezpilota lidaparātu uzbrukumiem civiliedzīvotājiem ir publicēti daudzos Ukrainas un Krievijas sociālajos medijos video formātā. No publicētajiem video sešus pārbaudīja "BBC Verify".

Katrā videoklipā redzama tālvadības operatora kamera, kā viņi izseko civilā apģērbā tērptus gājējus vai autovadītājus, bieži nometot granātas, kas dažkārt nopietni ievaino vai nogalina viņu mērķi.

"BBC Verify" arī atklāja "Telegram" kanālu, kurā visagrāk publicēti pieci no sešiem analizētajiem videoklipiem.

Katrs no tiem bija publicēts kopā ar draudiem Ukrainas sabiedrībai, un apgalvojumiem, ka visi transportlīdzekļi ir likumīgi mērķi un ka cilvēkiem ir jāsamazina sabiedriskā kustība.

Cietušie pie videoklipiem tikuši apvainoti, saukti par cūkām. Pie kāda video skatītāji ņirgājušies par cietušu sievieti.

Viens no kontiem, kas publicējis dažus no šiem bezpilota lidaparātu videoklipiem, publicējis arī attēlus ar jauniem droniem un citu aprīkojumu, kas iegādāts par ziedojumiem.

Hersonas militārā administrācija BBC atklāja, ka Krievija ir mainījusi izmantoto dronu veidu un pilsētas elektroniskās sistēmas vairs nevar pārtvert lielāko daļu no tiem.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu