Aktrise Marija Linarte, aktieris Intars Rešetins-Pētersons un rakstniece Elita Drāke piedalījās sarunu šovā "Zilonis studijā", diskutējot par likumprojektu par seksuālās uzmākšanās sodāmību un soda apmēriem. Diskusija izvērtās karsta, Linarte vairākkārt vēlējās pamest raidījumu.
VIDEO ⟩ Tracis sarunu šovā. Marija Linarte sastrīdas ar Elitu Drāki un vairākkārt vēlas pamest studiju (9)
Sarunu šovā tika pievērsta uzmanība tam, kā katrs no mums nosaka robežas komplimentiem un jokiem un vai saprot, kur sākas verbāla vai fiziska seksuāla uzmākšanās.
Diskusijas sākumā Drāke atklāja: "Es arī esmu saskārusies ar šo problēmu, bet mana attieksme jau no laika gala ir bijusi savādāka. Es šo uzmanības apliecinājumu slimīgi neuztveru. Tā gan jau ir audzināšana, kā tu uztver lietas."
Sarunas vidū Linarte piecēlās kājās un devās pie Drākes, pieskaroties viņas celim, un vaicāja: "Vai šis ir uzmanības apliecinājums? Tam nav nekāda sakara ar audzināšanu; ja cilvēks saka nē, tas ir nē!"
Aktrise stāstīja, ka ikviena cilvēka ķermenis pieder viņam pašam, nevis kādam citam, un nevienam nav tiesību tam pat pieskarties bez atļaujas.
Viņa uzsvēra arī to, cik būtiski ir skaidri saprast robežas un cienīt citu cilvēku personisko telpu un izvēles.
"Tā nav runa par sieviešu uzvedību, tā ir runa par vīriešu uzvedību," papildina Marija.
Elita šim viedoklim līdz galam nevēlējās piekrist. Drāke aicināja uz to paskatīties arī no otras puses, ka atbildība jāuzņemas arī sievietei – "par to, kā tu pati sevi pasniedz, kā tu rīkojies un kā tu reaģē uz impulsiem, kurus tev raida vīrietis". Marija sāka smieties par Drākes sacīto.
Linarte stāstīja, ka šī varētu būt paaudžu atšķirība, jo jaunākas paaudzes tendence ir neļaut sev darīt pāri.
"Jebkurš pieskāriens, jebkura darbība, kas liek man justies neveikli, ir robeža," uzsver Marija.
Elita uzreiz nāca pretim ar pretjautājumu: "Kā cilvēks var zināt, kuras robežas tu uztver negatīvi?"
Konkrēta atbilde uz šo jautājumu netika dota. Marija pieturējās pie sava, sakot, ka robeža ir tā, kas viņai liek justies neveikli, un ka cilvēkam šī robeža ir jāsaprot.
Raidījumā pievienojās arī aktieris Intars Rešetins, kurš pastāstīja, ka arī viņam nācies sastapties ar seksuālu uzmākšanos, taču viņš to nav uztvēris kā "pasaules galu". Iedzērusi meitene viņam iekniebusi dibenā. Tomēr aktieris uzsvēra, ka arī komplimentiem jābūt cieņpilniem, īpaši attiecībā pret sievietēm.
"Tas, ko mēs velkam mugurā un kā mēs izskatāmies. Tā arī ir saruna ar sabiedrību," saka rakstniece.
Marija šim viedoklim nevēlējās piekrist. Viņa vairākas reizes teica, ka vēlas pamest šo raidījumu.
Drāke atgādināja, ka nevar visus vīriešus mest vienā maisā, kam piekrīt arī Intars. Elita aicināja pievērst uzmanību tam, ka diemžēl ir cilvēki arī ar novirzēm, un arī sievietes, kurām ir uzmanības trūkums, bet tas, ko sabiedrība varētu darīt, ir mācīt saviem bērniem šīs robežas.
Tomēr "karstās" diskusijas beigās visi piekrita, ka šāds likums ir vajadzīgs, lai uzlabotu sabiedrību un cilvēki varētu justies droši, nevis apdraudēti.
Pieejamie dati un pētījumi norāda uz problēmas mērogu Eiropas Savienībā: vairāk nekā puse sieviešu, 55%, ir piedzīvojušas seksuālu uzmākšanos, bet vairāk nekā 20% jaunu sieviešu vecumā no 12 līdz 29 gadiem vismaz vienu reizi ir piedzīvojušas uzmākšanos.
Vairāk skaties video!