Šodienas redaktors:
Dace Otomere

Kuleba: Ja Krievija demonstrē, ka tai nekādu "sarkano līniju" nav, tad ir pavisam likumīgi atbildēt ar to pašu

Bijušais Ukrainas ārlietu ministrs Dmtro Kuleba.
Bijušais Ukrainas ārlietu ministrs Dmtro Kuleba. Foto: Evija Trifanova/LETA

Krievija un tās sabiedrotās valstis neievēro pilnīgi nekādus ierobežojumus karadarbībā pret Ukrainu, līdz ar to arī pret Ukrainu nedrīkst būt noteikti militāro piegāžu apjomu un bruņojuma izmantošanas ierobežojumi, intervijā aģentūrai LETA sacīja bijušais Ukrainas ārlietu ministrs Dmitro Kuleba.

Viņš īpaši uzsvēra, ka Ukraina ir ļoti pateicīga par sniegto atbalstu visiem saviem partneriem Eiropā, Atlantijas okeāna otrā pusē un citām pasaules valstīm, jo bez šī atbalsta Ukraina būtu daudz smagākā situācijā.

"Bet palūkosimies uz Krieviju - vai redzat kaut mazākos ierobežojumus, ko Krievija ievērotu karadarbībā pret Ukrainu? Diez vai. Vai redzat kādus ierobežojumus atbalstā, ko Krievijai sniedz citas valstis? Ziemeļkoreja pat sūta savus karavīrus. Kādai būtu jābūt atbildei? Ir jānoņem jebkādi ierobežojumi Ukrainai!" uzsvēra bijušais Ukrainas ārlietu ministrs, runājot par militāro piegāžu apjomu ierobežojumiem un atļaujas nedošanu konkrētus ieročus izmantot pret visiem leģitīmajiem mērķiem okupētajās teritorijās un Krievijā.

Ziemeļkorejas karavīru iesaistīšana apliecinot, ka Krievijai ir nopietnas problēmas un ka tās rīcībā esošie resursi nebūt nav bezgalīgi, ja jau ir jāsper šāds solis.

"Otra lieta, ko redzam, ir tā, ka Krievijas sabiedrotie ir gatavi darīt daudz vairāk, nekā Ukrainas labā gatavi darīt ir mūsu partneri," viņš norādīja.

"No vienas puses, mūsu partneri ieliek mūsu rokās ieročus, bet no otras, tur mūsu rokas sasietas, ja runājam par šo ieroču daudzumu un iespējām tos pielietot. Tāda ir realitāte," intervijā drošības un ārpolitikas foruma "Rīgas konference" laikā izteicās Kuleba.

Politiķis norādīja, ka "sarkano līniju" un neeskalēšanas loģika stiepjas kopš Aukstā kara ēras - tā ir novecojusi un nav piemērojama mūsdienu realitātei. Tā kā visas šobrīd izmantotās politiskās un militārās doktrīnas un stratēģijas ir dzimušas Aukstā kara laikā, tās joprojām ietekmē arī mūsdienās pieņemtos lēmumus.

"Ja Krievija visiem spēkiem demonstrē, ka tai nekādu "sarkano līniju" nav un tā turpina eskalāciju, tad ir pavisam likumīgi atbildēt ar to pašu. Jāuzsver, ka nevis tādēļ, lai paplašinātu karu, bet lai padarītu Ukrainu spējīgāku apturēt Krieviju. Mērķis ir nevis pieliet eļļu ugunij, bet tieši apdzēst šo Krievijas kara uguni," uzsvēra Kuleba.

Bijušais Ukrainas ārlietu ministrs ir pārliecināts, ka uzvaras jēdziena saturu ir jānosaka Ukrainas tautai, turklāt Ukrainas sabiedrībā par to arī nekādu diskusiju nav - visi vēlas panākt pilnīgu uzvaru, un par nekādiem citiem uzvaras tipiem vispār netiek diskutēts. Kuleba norādīja, ka ukraiņi nepieņemtu no ārpuses uzspiestu uzvaras jēdziena nozīmi.

"Ukraina jau šobrīd ir izcīnījusi vienu uzvaru - tā ir Ukrainas valstiskuma izdzīvošana. Šis vēsturē ir pirmais mūsu karš pret Krieviju, kad Ukrainas valstiskums ir pārdzīvojis uzbrukumu. Šī ukraiņu paaudze ir pierādījusi, ka esam pietiekami stipri, lai aizsargātu savu valstiskumu. Par to mums ir jābūt lepniem," sacīja Kuleba.

Ukrainas prezidenta Volodimira Zelenska piedāvāto "uzvaras plānu" vēl pirms pusotra mēneša Ukrainas ārlietu ministra amatā bijušais politiķis raksturoja kā detalizēti izklāstītu prezidenta uzvaras koncepciju - to, kā viņš redz Ukrainas uzvaru.

""Uzvaras plāns" ir instruments viņa [2022.gada oktobrī piedāvātās] "miera formulas" īstenošanai. Viņš neprasa neko neiedomājamu," sacīja Kuleba. "Kā pats Zelenskis ir sacījis, uzvaras plāni un miera plāni ir savstarpēji saistīti. Pats svarīgākais šī plāna prezentēšanas iznākums ir tas, ka tas aizsāka pašu sarunu."

Viņaprāt, nervozā reakcija no dažu valstu galvaspilsētām visdrīzāk rodas neapmierinātības dēļ ar to, ka Ukraina saka saviem partneriem, ko tā vēlas, nevis klausās partneru piedāvājumos.

Jautāts par spekulācijām attiecībā uz Ukrainas it kā pausto vēlmi iegūt kodolieročus Kuleba sacīja, ka būtībā Zelenskis ir izteicies ļoti skaidri.

"Bet, protams, ukraiņi ir sašutuši, ka netika turēts solījums aizsargāt Ukrainu, kad tā piekrita atteikties no sava kodolieroču arsenāla. Zināmā mērā Zelenskis reflektē šo ukraiņu sašutumu. Viss pārējais ir viņa citēšana ārpus konteksta," norādīja Kuleba.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu