Kāpēc cilvēki, jūsuprāt, izvēlas tās viltus ziņas, zīlnieku solījumus, gaišreģu reģistrus? Internetu taču viņi lieto, ja reiz atrod ekstrasensa telefonu – tad taču pieejams arī viss cits, tātad arī profesionāla palīdzība, dažādu jomu profesionāli speciālisti.
Man par šo nav pieejami pētījumu rezultāti, tāpēc šie būs drīzāk minējumi. Taču tendences, gan domājot, gan lasot par šo, varētu būt noprotamas. No vienas puses, mēs visi meklējam savā dzīvē kaut kādus maģiskus risinājumus. Mums gribētos lai ir kaut kādi brīnumaini risinājumi, raksturošanas formulas, dzīves kopsavilkuma vai analīzes mehānismi, gribam, lai tas notiek uz burvju mājiena, gribam, lai būtu iespējams paredzēt nākotni.
Mums visiem ir vilkme uz brīnumaino, kādam vairāk, kādam mazāk. Līdzīgi kā mums patīk stāsti, mums patīk arī brīnumainas lietas.
Te drīzāk ir jautājums par zinātnes statusu un reputāciju sabiedrībā. Tā mūsu sabiedrībā nav visai augsta – īpaši labi tas parādījās kovida laikā. Informācijas pārbagātībā zinātnes komunikācija cilvēkiem liekas pārsvarā sausa, neinteresanta, pārāk sarežģītā valodā. Acīmredzot zinātniskā informācija nav pietiekami skaidri un saprotami pasniegta, pie tā mūsu publiskajā telpā nav pietiekami strādāts. Lai zinātne parādās diskusiju veidā, pietiekami racionāli un skaidri argumentēti no zinātnieku puses. Mēs zinām šeit arī labus piemērus, piemēram, raidsabiedrības BBC zinātniskās programmas.
Jā, tas ir viens no minējumiem, kāpēc sabiedrības daļa aizraujas ar ezotēriku – zinātnei trūkst reputācijas, un informācijas plūdos, kuros ir daudz alternatīvu, šī reputācija vēl vairāk mazinās. Vieglāks, saprotamāks risinājums liekas brīnums vai kaut kas, kur ir klātesošas īpašas spējas, nevis darbs un procents ģenialitātes. Kā mēdz teikt, zinātnē nepieciešams 99 procenti darba un viens procents ģenialitātes – un tas aizņem laiku. Ātrajā laikmetā, kurā mēs dzīvojam, liekas, ka nav iespējams sagaidīt, kad tad kāda zinātniska hipotēze tiks izpētīta un apstiprināta. Kamēr tas notiek, viss liekas šķietami mazliet nokavēts.