Labklājības ministrija pieņēmusi lēmumu, ka cilvēki ar maznodrošinātā statusu no nākamā gada vairs nesaņems pārtikas pakas. Tās būs pieejamas tikai trūcīgajiem un krīzes situācijā nonākušajiem Latvijas un Ukrainas iedzīvotājiem. Kā šis lēmums ietekmēs zupas virtuves Latvijā un kādas ir zupas virtuvju organizētāju prognozes, sākoties gada aukstajai sezonai?
"Labāk nepaliks." Zupas virtuves Latvijā komentē lēmumu par pārtikas pakām
Gulbeniete Ilga Vanuška jau 17 gadus nodrošina maltīti cilvēkiem, kuriem tas ir nepieciešams. Vai Labklājības ministrijas lēmums ietekmēs Gulbenes zupas virtuves darbu, Ilga šaubās, jo viņai ir izveidojies savs pastāvīgo klientu loks, kas regulāri iegriežas virtuvē.
Tomēr rudens laikā cilvēku skaita pieaugums ir jūtams. Ja parasti zupas virtuvēs pulcējas 30–40 cilvēki, tad rudens sezonā šis skaits palielinās no 60 līdz 70 cilvēkiem dienā.
"Vecos ļaužus, bērnus un arī trūcīgus cilvēkus baroju. Šī ir tīra labdarība."
Jaunībā Ilga Vanuška strādājusi autoostas kafejnīcā. Pēc vīra nāves viņa nolēma aiziet no darba kafejnīcā un izveidot pati savu zupas virtuvi. Šī pāreja ne tikai ļāva viņai turpināt darīt to, kas viņai patīk - gatavot ēdienu un pabarot izsalkušos - , bet arī sniegt palīdzību tiem, kuriem tā nepieciešama visvairāk.
Liepājas zupas virtuves administrators Leifs Krafts stāsta: stereotipiski cilvēki varētu domāt, ka zupas virtuvi apmeklē tikai bezpajumtnieki, taču patiesībā bezpajumtnieki veido labi, ja 10 procentus no visiem apmeklētājiem. Interesanti, ka šo vietu apmeklējot arī strādnieki, kas strādā netālu, lai ietaupītu laiku, jo lokācija ir parocīga.
Zupas virtuves administrators uzskata, ka Labklājības ministrijas lēmums izraisīs manāmu apmeklētāju pieaugumu zupas virtuvē. Administrators pieļauj domu, ka varētu mainīties arī apmeklētāju kontigents.
"Ja pagājušajā gadā zupas virtuvi apmeklēja no 80 līdz 100 cilvēku dienā, tad šogad apmeklētāju skaits sasniedzis jau 200 līdz 250 cilvēku," stāsta Leifs Krafts. "Un labāk arī nepaliks, cilvēku skaits tikai pieaugs."
Rīgas, Sv. Ģertrūdes draudzes zupas virtuves vadītāja Inga Rence stāsta, ka pēdejos gados apmeklētāju skaits virtuvē palielinājies par gandrīz 20%. Ņemot vērā to, ka šī iestāde izdala maltītes vienreiz nedēļā, Ingai ir grūti komentēt, vai Labklājības ministrijas jaunais likums varētu ietekmēt cilvēku skaita pieaugumu. Arī sezonalitāte nekad nav īpaši ietekmējusi šīs zupas virtuves apmeklētāju skaitu.
Cilvēku kontingets, kas nāk pēc siltas maltītes, ir nemainīgs. Zupas virtuvē var sastapt gan trūcīgus cilvēkus, gan pensionārus, gan tādus, kas cīnas ar dažādām atkarībām.
"Protams, ir skumīgi, ka ir jauns cilvēks un viņš nāk uz šejieni, jo alkohols viņu degradējis tik tālu, ka viņam nav vairs kur paēst. Tas ir ļoti skumīgi,” saka Inga Rence.
Viena no lielākajām zupas virtuvēm Rīgā ir "Dzīvības ēdiens". Virtuves vadītājs Jānis Polis stāsta, ka ar katru gadu apmeklētāju skaits palielinoties aptuveni par 20%. Kontingents ir ļoti dažāds.
"Fui, es neiešu stāvēt vienā rindā ar bomžiem!" - arī šādu attieksmi no labāk situētiem cilvēkiem nācies pieredzēt Jānim Polim.
Virtuves vadītājs prognozē, ka Labklājības ministrijas jaunais lēmums par pārtikas paku saņēmēju loka sašaurināšanu noteikti ietekmēs gan "Dzīvības ēdiena", gan citu labdarības ēdinātāju darbību. Arvien vairāk cilvēku meklēs palīdzību zupas virtuvēs.