Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

VIDEO Vidzemes sakoptāko mežu īpašnieku pieredze: Uno Anže, Reinis Picka un Andrejs Kalniņš

2. daļa
Foto: Shutterstock/ TVNET kolāža

15. augustā konkursa “Sakoptākais mežs 2024” žūrija devās jau otrajā izbraukumā – šoreiz uz Vidzemi –, lai klātienē vērtētu vēl trīs otrajai kārtai izvirzītos meža īpašumus: Andreja Krastiņa “Dzimtenes” Jumpravas pagastā, Uno Anžes “Kraujiņas” Lejasciema pagastā un Reiņa Pickas “Lejas Tēviņēni” Nītaures pagastā.

Latvijā netrūkst meža īpašnieku, kuri zina, kā ilgtspējīgi saimniekot mežā un var dalīties ar savām zināšanām tālāk, aicinot arī citus īpašniekus pārdomāt savu meža apsaimniekošanas praksi. Par žūrijas pirmo izbraukumu uz Kurzemes pusi stāstījām šajā rakstā.

Andrejs Kalniņš

Jumpravas pagastā 17 hektāru lielajā dzimtas īpašumā “Dzimtenes” kopā ar sievu saimnieko Andrejs Kalniņš.

Šeit viņš ir izveidojis mežu, kurā dabas harmonija ir galvenais vadmotīvs.

Andrejs ar ģimenes palīdzību veic apmežošanu lauksaimniecības neizmantotajās zemēs, stādot bērzus un egles, kā arī rūpējas par ainavas plānošanu, radot gleznainu vidi ar zaļajām alejām un celiņiem.

Ejot pastaigā caur saimnieka īpašumu, ir teju sajūta, ka dodies pastaigā caur parku – mežs ir ļoti dažāds un kopts, tajā sastādīti melnalkšņi, egles, bērzi un priedes, un ik uz soļa redzams Andreja un Birutas ieguldītais darbs.

Reinis Picka

Cēsu novada Nītaures pagastā konkursa žūrija devās apskatīt mežsaimnieka Reiņa Pickas 48 hektāru lielo dzimtas īpašumu. Latvijas Biozinātņu un tehnoloģiju universitātes absolvents Reinis ir īpašuma “Lejas Tēviņēni” saimnieks jau kopš četru gadu vecuma un saimnieko tajā kopā ar tēvu Kasparu:

“Mežu vecvectēvs atstāja mantojumā. Mēs paši ar tēvu veicam gan atjaunošanu, gan kopšanu un meža izstrādi, atsevišķo gadījumos piesaistot mežizstrādes veicējus.”

Abi aktīvi rūpējas par dzimtas mantojumu. Viņu mežs ir gan jaunaudžu, gan vecu audžu maisījums, kurās veiktie ieguldījumi atspoguļo ģimenes rūpību un apņemšanos saglabāt dzimtas īpašumu nākamajām paaudzēm.

Uno Anže

Otrā izbraukuma noslēgumā konkursa žūrija apskatīja īpašumu “Kraujiņas” Gulbenes novada Lejasciema pagasta, kurā saimnieko ne tikai Uno Anže, bet caur laiku laikiem – visa ģimene:

“Jau gadu gadiem īpašumā saimnieko visa mana ģimene – nav neviens, kurš nebūtu pielicis savu roku meža sakopšanā.”

Kopējā meža platība ir 113 hektāri un teju katrā stūrītī var redzēt saimnieka ieguldīto darbu. Ar agronoma izglītību un regulāru dalību semināros Uno ir pārveidojis aizaugušas platības par augstvērtīgām mežaudzēm. Viņa īpašumā ir izrakti un atjaunoti meliorācijas grāvji, izveidoti meža celiņi un pievadceļi, nodrošinot ilgstošu meža dzīvotspēju.

Vairāk par šo trīs mežu īpašnieku attieksmi, vērtībām un izpratni par mežu skaties video!

Latvijas Meža īpašnieku biedrības rīkotajam konkursam “Sakoptākais mežs”, kurš notiek jau astoto gadu, šogad ir saņemti 20 pieteikumi no Gulbenes, Ogres, Tukuma, Cēsu, Krāslavas, Ventspils, Augšdaugavas, Dobeles un Jēkabpils novadiem – interesi par konkursu ir izrādījuši mežsaimnieki teju no visas Latvijas.

Izvērtējot visus konkursam iesniegtos pieteikumus, žūrija ir izvirzījusi desmit meža īpašumus, kas turpina cīņu par Sakoptākā meža titulu.

Konkursa otrajā kārtā iekļuvis Arnis Gailis un Andrejs Kalniņš no Ogres novada, Artūrs Akmens no Jēkabpils novada, Diāna Leikuse no Augšdaugavas novada, Ilze Stabulniece no Krāslavas novada, Uno Anže no Gulbenes novada, Reinis Picka no Cēsu novada, Harijs Zentelis no Dobeles novada, Gints Nordens no Tukuma novada, un Dāvis Zelmenis no Ventspils novada.

Raksts tapis sadarbībā ar PEFC.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu