Gruzijas parlamenta vēlēšanās uzvarējusi prorietumniecisko opozīcijas partiju apvienība, liecina vēlētāju aptaujas.
Gruzijas parlamenta vēlēšanās uzvaru sola proeiropiskajai opozīcija, liecina aptaujas (1)
Četru opozīcijas apvienību apvienība kopā ieguvusi 51,9% balsu, bet valdošā partija "Gruzijas sapnis" - 40,9%, liecina vēlētāju aptauja, ko pēc opozīciju atbalstošā televīzijas kanāla "Formula" pasūtījuma veica ASV sabiedriskās domas aptauju kompānija "Edison Research".
"Edison Research" aptaujā "Gruzijas sapnis" saņēmis 40,9% balsu, bet opozīcijā esošās "Vienotība - Nacionālā kustība" - 16,7%, "Pārmaiņu koalīcija" - 16,7%, "Stiprā Gruzija" - 10,3%, "Par Gruziju" - 8,2%, bet pārējās partijas nav pārvarējušas 5% barjeru.
Tikmēr saskaņā ar telekanāla "Mtavari" veikto vēlētāju aptauju "Gruzijas sapnis" ieguvis 42% balsu, "Pārmaiņu koalīcija" - 18%, "Vienotība - Nacionālā kustība" - 13%, "Stiprā Gruzija" - 9%, "Par Gruziju" - 8%.
Tajā pašā laikā saskaņā ar aptauju, ko pēc valdības kontrolētā televīzijas kanāla "Imedi" pasūtījuma veicis uzņēmums GORBI, "Gruzijas sapni" atbalstījuši 56,1% vēlētāju.
Centrālā vēlēšanu komisija paziņoja, ka plkst.17 - trīs stundas pirms iecirkņu slēgšanas - vēlētāju aktivitāte pārsniedza 50% robežu.
Pēc vēlētāju aptaujas rezultātu publiskošanas prorietumnieciskā opozīcija paziņoja par uzvaru vēlēšanās.
"Gruzijas tauta un Eiropa ir uzvarējusi", žurnālistiem sacīja opozīcijā ietilpstošās Apvienotās nacionālās kustības vadītāja Tina Bokučava, savukārt opozīcijai labvēlīgā prezidente Salome Zurabišvili sveica "Eiropas Gruzijas" uzvaru.
Gruzijas premjerministrs Iraklijs Kobahidze no valdošās partijas "Gruzijas sapnis" vēl pirms balsošanas beigām paziņoja, ka viņa partija garantēti uzvar vēlēšanās ar lielu pārsvaru. Viņš atsaucās uz vēlēšanu iecirkņos saņemtajiem datiem.
Balsošanas laikā tika saņemtas ziņas par vairākiem incidentiem.
Sociālajos tīklos tika izplatīts videoieraksts, kurā redzams, kā pie kāda vēlēšanu iecirkņa Tbilisi priekšpilsētā notiek kautiņš starp vairākiem desmitiem neidentificētu vīriešu.
Citā video bija redzami kautiņi pie kampaņas biroja, kurā darbojas Apvienotā nacionālā kustība (UNM) - Gruzijas galvenais opozīcijas spēks, ko 2001.gadā dibināja tagad apcietinātais eksprezidents Mihails Saakašvili.
Opozīcija dalījās arī ar videoierakstiem, kuros redzams iespējamais balsošanas biļetenu viltošanas gadījums dienvidaustrumu ciematā Sadahlo.
Prezidente Salome Zurabišvili pauda satraukumu par vardarbības gadījumiem dažos vēlēšanu iecirkņos un apsūdzībām par biļetenu viltošanu un vēlētāju iebiedēšanu.
Gruzīnu izvēle noteiks valsts izredzes turpināt savulaik izraudzīto ceļu uz pievienošanos Eiropas Savienībai (ES).
Pašreizējā valdība, ko veido miljardiera Bidzinas Ivanišvili dibinātā partija "Gruzijas sapnis", iekšpolitikā sākusi faktiski kopēt Krievijas diktatora Vladimira Putina politiku, bet ārpolitikā reproducēt Maskavas pretrietumniecisko naratīvu.
Pēc mēnešiem ilgajiem protestiem, ko rīkoja gruzīni, kas savas valsts nākotni saskata ES, vēlēšanas daudzi uzskata par pēdējo iespēju apturēt bīstamo kursu uz atgriešanos Krievijas paspārnē.
Vairums aptauju pirms vēlēšanām liecināja, ka opozīcijas partijas kopumā varētu iegūt pietiekami daudz balsu, lai nodrošinātu vairākumu, kas ļautu tām izveidot jaunu koalīcijas valdību un pielikt punktu līdzšinējai Ivanišvili dominēšanai Gruzijas politikā.
Brisele ir brīdinājusi, ka vēlēšanas noteiks Eiropas Savienības kandidātvalstu iespējas pievienoties blokam, savukārt Kremlis ir nosodījis "Rietumu iejaukšanos" vēlēšanu kampaņā.
Gruzijas Stratēģiskās analīzes centra analītiķe Gela Vasadze pirms balsošanas brīdināja, ka "ja valdošā partija mēģinās palikt pie varas neatkarīgi no vēlēšanu rezultātiem, tad pastāv pēcvēlēšanu nekārtību risks".