Sabiedrībai novecojot, nelielam nodarbināto skaitam nāksies nodrošināt pensiju izmaksas lielam pensionāru skaitam, kā arī nodrošināt veselības un ilgtermiņa aprūpes vajadzības. Tādēļ ES līmenī tiek uzsvērta nepieciešamība pēc iespējas pilnīgāk izmantot sava darbaspēka potenciālu, lai risinātu jautājumus, kas saistīti ar iedzīvotāju novecošanos, un vairotu konkurenci pasaules mērogā, uzsver ministrijā.
LM demogrāfiskās situācijas uzlabošanai Latvijā formulējusi trīs virzienus. Rīcības virzienā plānots rast papildu finansējumu atbalsta pasākumiem bērna ienākšanai ģimenē un ģimeņu ikdienas un sadzīves līmeņa paaugstināšanai. Ziņojumā norādīts, ka jāpilnveido mājokļa un bērnu pieskatīšanas pakalpojumu pieejamība, medicīnas pakalpojumi, kā arī citi fiziski un finansiāli atbalsta instrumenti nodrošināmi līdztekus sociālajam, psiholoģiskajam un informatīvajam atbalstam. Tāpat prioritāte ir uzlabot ekonomiski aktīvo un veselīgo dzīves ilgumu.
Piemēram, daļa priekšlikumu vērsta uz ģimenes vērtību stiprināšanu sabiedrībā. Plānots organizēt vairākas sociālās kampaņas, lai veidotu pozitīvus priekšstatus par ģimenēm ar vairākiem bērniem, popularizējot pārliecību, ka "ģimene ar bērniem rada prieku". Ministrijas iecere ir "mazināt stereotipus un negatīvo fonu" par bērnu dārdzību, audzināšanas grūtībām, smagām dzemdībām, kā arī nespēju apvienot karjeru, izglītību un labklājību, veidojot lielu ģimeni. Šādas informatīvās kampaņas plānā paredzēts īstenot sadarbībā ar Bērnu aizsardzības centru, taču tam nepieciešams papildu finansējums.
Tāpat ministrija uzsver remigrācijas potenciālu demogrāfiskās situācijas uzlabošanā, atzīstot, ka nepieciešams nodrošināt informatīvu atbalstu un aktīvu sadarbību ar diasporu. Līdz šim Latvijā dominējoši bijuši ekonomiskie emigrācijas motīvi, kas norāda uz iedzīvotāju neapmierinātību ar ienākumiem, sadzīves apstākļiem, darba vidi, tādējādi būtu svarīgi valsts politiku vērst uz ārējās migrācijas mazināšanu, kā arī remigrāciju veicinošu pasākumu īstenošanu, uzsver LM.