Šodienas redaktors:
Marina Latiševa
Iesūti ziņu!

Latvijā ar tanku testēti pūķu zobi un tanku eži (1)

Raksta foto
Foto: Ieva Leiniša/LETA

Pagājušajā nedēļā notikuši robežas stiprināšanai plānoto šķēršļu testi, kuru laikā praktiski tika veikta to izturības un efektivitātes pārbaude, vēstīts Aizsardzības ministrijas izveidotajā portālā "sargs.lv."

Testu laikā ar Nacionālo bruņoto spēku (NBS) rīcībā esošo "T-55" tanku tika praktiski pārbaudīti vairāku uzņēmumu veidoti pūķu zobi un tanku eži.

Testu sākumā tika pārbaudīti "Lego" tipa betona bloki, pa kuriem raidīja dažāda kalibra šāvienus. Testa rezultāti apstiprināja iegādāto bloku kvalitāti aun atbilstību izvirzītajām prasībām. Visi "lego" tipa betona bloki izpildīja savu pamatprasību - netika cauršauti.

Turpinājums testu dienai bijis ievērojami jaudīgāks, proti, izmantots vairāk nekā 35 tonnas smagais "T-55" tanks, kura uzdevums bija pārvarēt izliktos šķēršļus.

Šo prettanku šķēršļu galvenais uzdevums nav pilnībā apturēt pretinieka tanku vai bruņutehnikas kustību, jo jebkurā gadījumā ar laiku šīs pozīcijas var nojaukt un šķērsot. Šo šķēršļu uzdevums ir aizkavēt vai novirzīt pretinieka tehniku noteiktā vietā, kas ļautu efektīvāk iedarboties dažādiem prettanku ieročiem un artilērijas atbalstam, skaidro amatpersonas.

NBS pulkvežleitnants Kaspars Lazdiņš skaidro, ka primāri šie testi bija nepieciešami, lai ne tikai pārbaudītu iegādāto pretmobilitātes līdzekļu atbilstību izvirzītajām kvalitātes prasībām, bet arī lai identificētu nepieciešamos uzlabojumus turpmākajām iegādēm.

"Pēc šiem veiktajiem testiem mēs ar pārliecību varam teikt, ka visi iegādātie pretmobilitātes līdzekļi atbilst izvirzītajām kvalitātes prasībām un tie spēs ietekmēt potenciālā pretinieka mehanizēto vienību pārvietošanos apvidū, tādējādi uzlabojot valsts aizsardzību," norāda Lazdiņš.

Tāpat šādu šķēršļu pārvarēšanai ir nepieciešams iesaistīt plaša spektra spējas, piemēram, lai drošāk pietuvotos šai zonai, ir nepieciešams dūmu aizsegs. Lai novāktu vai izstumdītu šķēršļus, ir nepieciešama inženieru tehnika un spējas. Visi šie faktori vienkopus rada nepieciešamību koncentrēt spēkus šajā vietā, tādējādi radot iespēju artilērijas triecieniem konkrētajās vietās, uzsvērts "Sargs.lv" rakstā.

Valdības apstiprinātais NBS attīstības plāns 2025. - 2036.gadam paredz, ka aizsardzības līnijas izveide gar Krievijas un Baltkrievijas robežu ietvers NBS vienību atbalsta punktus, dažādu šķēršļu prettanku grāvjus, kā arī munīcijas un mīnu noliktavu izveidi. Tuvāko piecu gadu laikā robežas stiprināšanā ieguldīs 303 miljonus eiro.

Šogad 19.janvārī trīs Baltijas valstu aizsardzības ministri parakstīja vienošanos par Baltijas aizsardzības līnijas izbūvi, lai stiprinātu Baltijas un NATO austrumu robežu. 18.maijā arī Polija paziņoja, ka nostiprinās tās austrumu robežu, izbūvējot "Austrumu vairogu". Dažas dienas pēc šī paziņojuma 23.maijā Polija izteica vēlmi savienot tās robežas nocietinājumus ar Baltijas valstīm.

Latvijā robežas nocietināšanas plānu realizācija jau norit. Robežas nostiprināšana sākusies ar esošo ceļu pārrakšanu, izveidojot prettanku grāvjus, savukārt vēlāk par prettanku grāvjiem tiks pārveidoti arī pierobežā esošie meliorācijas novadgrāvji. Šķēršļu izvietošana tiks pielāgota apvidum, izmantojot arī dabiskos šķēršļus - purvus, mežus un citus dabas objektus.

Robežas nocietināšanai tiek izvietoti dažāda tipa šķēršļi, viens no tiem - prettanku grāvji - tiks pastiprināti ar betona blokiem un konstrukcijām, piemēram, "pūķa zobiem" un kara laikā ar prettanku mīnām. NBS kopš gada sākuma Latgalē izvietojuši teju 20 pagaidu inženieru resursu parkus, kuros uzkrāti pretmobilitātes šķēršļi.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu