Gunārs Upenieks, Krāslavas novada domes priekšsēdētājs (Latvijas Zemnieku savienība):
Atnāk darbinieki, kuri saka “hello, hello”, mēs tur sasveicinājāmies. Jautājums, ja tu ej uz saimniecības ēkām, ej uz pirtiņu, viņš jau tur mazgājas. Apmēram tā, parastā valodā. Protams, ja sēņotāji kādreiz brauca, tad tagad viņi uz turieni vairs nebrauc.
Krāslavas novadā iedzīvotāji pastāvīgi domei sūdzas, ka jūtas nedroši. Tur pēc vietējo iniciatīvas 31.oktobrī notiks seminārs, kurā aicināts arī iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis. Iedzīvotāji vēlas skaidrāku sapratni par rīcību apdraudējuma gadījumā, ciešāku sadarbību ar valsts spēka struktūrām, un gatavi paši iesaistīties drošības stiprināšanās reģionā.
NP: Kā tas izpaustos? Kādas brīvprātīgo vienības iedzīvotāji taisītu?
Gunārs Upenieks, Krāslavas novada domes priekšsēdētājs (Latvijas Zemnieku savienība): Es domāju tik tālu mēs neesam vēl aizgājuši, bet jautājums, kā labāk sadarboties… to es domāju, daudz ko varam izdarīt. [..] Mēs arī runājam tagad ar spēka struktūrām, tā teiksim, cik es varu teikt, par kopīgiem video. Mums jau arī īsti nevajag tās redzēt, bet jautājums, kā saslēgties kopā. Katrā ziņā mēs pastiprinām savu, robežsardze pastiprina savu, Iekšlietu ministrija pastiprina savu. Būtu vajadzīgas lietas.
Iedzīvotāju noskaņojumu pierobežā pētījuši arī Latvijas Transatlantiskajā organizācijā. Arī tur secina, ka valsts institūcijas nepietiekami pievērš uzmanību pierobežā dzīvojošajiem.
Sigita Struberga, Latvijas Transatlantiskās organizācijas ģenerālsekretāre:
Diemžēl visai bieži publiskajā telpā mēs redzam, ka Latgales iedzīvotāji zināmā mērā tiek stigmatizēti. Ziniet, tur dzīvo jau tie, kas nezina kā, kas jādara, tur ir tie, kas, visticamāk, ja nu kas, nebūs Latvijas pusē… Nē, tā nav. Man liekas, ka mēs ne tikai nodarām pāri Latgales iedzīvotājiem, bet patiesībā paši vairojam savu vārīgumu, nespējot runāt vairāk iekļaujošos veidos.
Arī Augšdaugavas novadā pašvaldības vadītājs uzsvēra, ka pēc Krāslavas novada piemēra, domās par līdzīgu sanākšanu un iedzīvotāju uzrunāšanu arī pie viņiem.