Svētdien Moldovā paredzēts, iespējams, svarīgākais balsojums valsts pastāvēšanas vēsturē, vēlētājiem pie urnām izraugoties ne tikai nākamo prezidentu, bet arī atbildot uz jautājumu, vai konstitūcijā kā valsts stratēģisko mērķi fiksēt pievienošanos Eiropas Savienībai (ES), vēsta LETA+.
Tādējādi Moldovas pilsoņiem faktiski piedāvāta izšķiršanās, vai pieslieties Rietumiem vai arī turpmāk palikt Krievijas ēnā.
Prezidenta vēlēšanas
Saskaņā ar aptaujām starp 11 kandidātiem uz valsts galvas amatu vadībā ir pašreizējā proeiropeiski noskaņotā prezidente Maija Sandu, kuru atbalsta vairāk nekā trešdaļa jeb aptuveni 36% vēlētāju. Savukārt par viņas galveno sāncensi - prokrieviski noskaņoto bijušo ģenerālprokuroru Aleksandru Stojanoglo gatavojas balsot 10% aptaujāto.
Sandu kampaņa cenšas viņu pasniegt kā Moldovas Eiropeiskās izvēles arhitekti, solot jau līdz 2030.gadam panākt valsts uzņemšanu ES. To demonstrē arī prezidentes lēmums vienlaikus ar vēlēšanām sarīkot referendumu par šī mērķa iekļaušanu konstitūcijā. Saskaņā ar oktobrī veikto aptauju šo ieceri atbalsta 63% respondentu.
Sandu pirmās prezidentūras laikā 2022.gada jūnijā Moldovai oficiāli tika piešķirts kandidātvalsts statuss, bet jau nākamā gada decembrī Eiropadome piekrita uzsākt ar Kišiņevu iestāšanās sarunas.
Lai gan Sandu galvenais kampaņas vēstījums uzrunā daudzus moldāvus, kas valsts integrācijā ES saskata ceļu uz stabilitāti un labklājību, viņas līdzšinējais iekšpolitiskais sniegums raisa vēlētājos zināmas šaubas. Prezidentes kritiķi norāda, ka daudz piesauktās tiesu sistēmas reformas nav sasniegušas gaidīto mērķi, bet tā dēvēto oligarhu varas likvidācija, kas bija viņas galvenais solījums 2020.gada kampaņas laikā, tā arī nav īstenojusies.