Šodienas redaktors:
Kārlis Melngalvis

Ciematu iedzīvotāji uzsver vienu iemeslu, kāpēc negrib pievienoties Dobelei

Dobele. Ilustratīvs attēls.
Dobele. Ilustratīvs attēls. Foto: ULD altmedia/Shutterstock

Iedzīvotāji, kas dzīvo ciematos, ko varētu pievienot Dobelei, bažījas par nekustamā īpašuma nodokļa (NĪN) pieaugumu, noskaidroja aģentūra LETA.

Trešdien pilsētā aizvadīta sapulce par ieceri paplašināt pilsētas robežas. Tikšanās laikā SIA "Reģionālie projekti" skaidroja argumentus šim priekšlikumam, kā galveno pamatojumu minot, ka pilsētai jāpievieno tie ciemi, kur jau tiek veidota pilsētai līdzvērtīga infrastruktūra, tajos ir blīva pilsētvidei līdzīga apbūve, kā arī funkcionāli tie ir saistīti ar pilsētu.

Tas nepieciešams, lai piesaistītu pilsētai gan lielākus investīciju projektus, gan izveidotu vienotu transporta un tehnisko infrastruktūru pilsētai ar pieguļošiem ciemiem, norāda pašvaldībā. Tāpat tā ir iespēja veidot mazākas zemes vienības, atbilstoši funkcionālās zonējuma noteiktajam, piemēram, 1200 kvadrātmetri.

Pašvaldībā informē, ka lielākoties klātesošie pauda negatīvu attieksmi pret priekšlikumu. Būtiskākais iemesls, kāpēc vietēji negrib pievienoties pilsētai, ir augstākas NĪN izmaksas, kā arī piederības sajūta lauku teritorijai.

Pašvaldība sola, ka NĪN paaugstināšana tiktu izvērtēta un "piedāvāti iedzīvotājiem iespējami demokrātiskākie varianti".

Iedzīvotāju viedokļi tiks apkopoti vēl tuvākās nedēļas.

Jau ziņots, ka Dobeles novada pašvaldībā pašlaik norit darbs pie Dobeles novada teritorijas plānojuma pirmās redakcijas izstrādes. Viens no teritorijas plānojuma izstrādes uzdevumiem ir izvērtēt Dobeles novada apdzīvojuma struktūras un tās telpiskās attīstības iespējas, tai skaitā sniegt priekšlikumus Dobeles paplašināšanai, kā arī pilsētas robežas precizēšanai.

Esošo pilsētas teritoriju plānots papildināt ar tiem ciemiem un teritorijām, kur jau tiek veidota pilsētai līdzvērtīga infrastruktūra, tajos ir blīva pilsētvidei līdzīga apbūve, kā arī tā funkcionāli saistīta ar pilsētu.

Pašvaldībā uzskata, ka pilsētas robežu paplašināšana var piesaistīt jaunus iedzīvotājus, tostarp ģimenes un jaunos speciālistus, kas var veicināt vietējās ekonomikas attīstību. Tāpat jaunu teritoriju iekļaušana pilsētas robežās varot veicināt infrastruktūras attīstību, piemēram, ceļus, sabiedriskā transporta sistēmas.

Domē pauž, ka tas pozitīvi ietekmēs arī ekonomikas attīstību, proti, paplašinot pilsētas robežas, var radīt jaunas komerciālās un industriālās zonas, kas veicinātu uzņēmējdarbību un darba vietu radīšanu. Pēc pievienošanas pilsētas attīstības plānošanā var ņemt vērā jaunās teritorijas, ļaujot labāk integrēt jaunas apkaimes un uzlabot dzīves kvalitāti, norāda domē. Tāpat ar pilsētas paplašināšanu varot uzlabot piekļuvi sabiedriskajiem pakalpojumiem, piemēram, izglītībai un veselības aprūpei, kas var būt īpaši svarīgi jaunizveidotajās apkaimēs.

Ir sagatavots priekšlikums par Dobeles robežas paplašināšanu, iekļaujot Liepziedu ciemu, Ceriņu ciemu, Krimūnu pagasta lauku teritorijas daļu no apdzīvotās vietas "Parūķis".

Savukārt pilsētas robežas grozīšanai tās dienvidrietumu pusē, pie valsts reģionālā autoceļa P103 un ziemeļrietumu pusē pie P97 kā potenciālas attīstības teritorijas varētu būt iekļaujamas Auru pagasta piepilsētas teritorijas, kas pašreizējā situācijā ir esošas lauksaimniecībā izmantojamas zemes lauku teritorijā. Kopā pilsētai pievienojamās teritorijas varētu sasniegt gandrīz 329 hektārus, liecina pašvaldības publiskotā informācija.

Teritorijas plānojuma pirmās redakcijas izstrādes procesā secināts, ka lēmums par Dobeles robežas paplašināšanu ilgtermiņā būtu piemērotākais un veicinātu pilsētas, kā reģionālas nozīmes attīstības centra un novada administratīvā centra stiprināšanu un konkurētspējas uzlabošanu.

Vienlaikus pašvaldība secinājusi, ka pievienotajās teritorijās pieaugs īpašumu kadastrālā vērtība un līdz ar to arī NĪN. Tāpat mainās adresācija, uzņēmējiem būs jāveic pārreģistrācija Uzņēmumu reģistrā.

Minētajās teritorijās dzīvojošajiem un zemju īpašniekiem izsūtītas vēstules ar plašāku informāciju. Tāpat tiek nodrošināta iedzīvotāju aptauja viedokļa noskaidrošanai par Dobeles robežu paplašināšanu.

Aktuālākās ziņas
Nepalaid garām
Uz augšu