Šodienas redaktors:
Dace Otomere
Iesūti ziņu!

FOTO Latvijas debesīs redzamā komēta – ne tik spoža, kā sākotnēji cerēts (1)

Raksta foto
Foto: EPA/Scanpix

Tā nebija tik spoža, kā sākotnēji cerēts, – tā par Čučiņšanas-ATLAS komētu, kura kopš sestdienas ir novērojama arī virs Latvijas, medijam "ReTV Ziņas" saka astronoms Ilgonis Vilks. Komētu turpmākajās dienās gan varēšot saskatīt krietni labāk, arī ar neapbruņotu aci virs horizonta rietumos.

Astronoms Ilgonis Vilks Čučiņšanas-ATLAS komētu sestdienas vakarā ar binokli vērojis Majoros, pāri Lielupei, kur virs Dubultu dzelzceļa stacijas komētu arī nofotografējis. Viņš norāda, ka sākotnēji prognozēts, ka šī komēta debesīs būs redzama pat dienas laikā, taču tas nav piepildījies.

"Tā nav tik spoža, kā gribētos, līdz ar to 12. oktobrī varēja saskatīt tikai ar binokli vai fotogrāfijās. Nākamajā dienā tas pats.

Tagad no trešdienas sola skaidrāku laiku, tad ir gana liela cerība, ka varēs normāli saskatīt ar neapbruņotu aci, jo būs jau attālinājusies no saules un būs redzama tajā laikā, kad jau debesis ir tumšākas."

Latvijas Astronomijas biedrība iepriekš informēja, ka līdz oktobra beigām daudzviet pasaulē debesīs būs labi redzama spožā Čučiņšanas-ATLAS komēta, un Latvijā tā būs novērojama ar neapbruņotu aci vakaros no plkst.19 zemu pie horizonta rietumu, vēlāk dienvidrietumu pusē.

Čučiņšanas-ATLAS (Tsuchinshan-ATLAS, C/2023 A3) komētu atklāja 2023.gada 9.janvārī Purpura kalnu jeb Čučiņšanas observatorijā Ķīnā un neatkarīgi 22.februārī ar ATLAS robotteleskopu Dienvidāfrikā. 2024.gada 27.septembrī komēta atradās vistuvāk Saulei (58 miljoni kilometru), Saules siltuma ietekmē komēta kļuva spožāka un tās aste pagarinājās. 12.oktobrī komēta atradīsies vistuvāk Zemei (70 miljonu kilometru attālumā), tad sāksies novērojumiem piemērotākais laiks. Oktobra beigās komēta jau būs attālinājusies no Zemes un Saules, tās spožums samazināsies.

Komētas sastāv no iežiem, putekļiem un ledus. Kad komēta tuvojas Saulei, ledus sāk kust un iztvaikot, ap komētas kodolu izveidojas putekļu un gāzu apvalks jeb koma. Rodas arī komētām raksturīgā aste. Spožas komētas parādās vidēji ik pēc 15-20 gadiem. Latvijā spožas komētas pēdējo reizi bija redzamas 1996.gadā (Hjakutakes komēta) un 1997.gadā (Heila-Bopa komēta). Dienvidu puslodē 2007.gadā novērotājus priecēja ļoti spožā Maknota komēta, bet 2020.gadā - "Neowise" komēta.

Portāls "Apollo.lv" apkopojis sociālo tīklu lietotāju publicētās fotogrāfijas, kurās viņiem izdevies iemūžināt komētu.

Redaktors iesaka
Nepalaid garām
Uz augšu