Taču līdz šim, lai arī esam piedzīvojuši intensīvu kiberuzbrucēju uzmanību, esam veiksmīgi pretojušies šiem uzbrukumiem.
Kopš Krievijas militārā iebrukuma Ukrainā kiberincidentu apjoms Latvijā ir palielinājies par 40%, bet uzbrukumi valsts iestādēm un kritiskajai infrastruktūrai ir četrkāršojušies. Šī gada otrajā ceturksnī ielaušanās mēģinājumu skaits ir sasniedzis augstākos rādītājus pēdējo divu gadu laikā, bet kopš gada sākuma tas ir palielinājies par 56%.
"Viens kiberuzbrukums var paralizēt visas organizācijas vai uzņēmuma darbību vai būtiski ietekmēt iedzīvotājiem svarīgu pakalpojumu saņemšanu.
Līdz šim CERT.LV sadarbībā ar Tet, LVRTC un citiem operatoriem ir izdevies nepieļaut nopietnu ietekmi uz valstij svarīgo infrastruktūru.
Pēdējie divi gadi ir skaidri nodemonstrējuši, cik būtiski ir izveidot proaktīvu un noturīgu aizsardzības sistēmu, kā arī savlaicīgi parūpēties par rīcības plānu situācijai, kad iestāde vai uzņēmums ir nonācis kiberuzbrucēju redzeslokā," uzsver Baiba Kaškina, CERT.LV vadītāja.
Uzņēmumi mēdz kļūt par kiberuzbrucēju mērķi ne tikai gadījumos, kad uzbrucējus ir ieinteresējuši uzņēmuma resursi vai finanses, bet nereti uzbrucēji izraugās uzņēmumus kā "vārtus", lai piekļūtu valsts iestādēm vai būtisku pakalpojumu sniedzējiem, kas ir šo uzņēmumu klienti. Tas nozīmē, ka pastiprinātu uzmanību kiberdrošībai ir jāpievērš ne tikai publiskajam sektoram, bet arī privātā sektora uzņēmumiem, lai saglabātu augstu valsts kopējo kiberdrošības līmeni un turpinātu nodrošināt iedzīvotājiem pakalpojumus bez pārtraukumiem.